9 afschoot, het geweer vloog aan stukken (Das kleinste kaliberin 1886). Door deze stoffen echter door vluchtige vloeistoffen over te zetten in taaie slijmerige massa's en deze te drogen en in stukjes te snijden, krijgt men een veranderden physischen toestand, die de eigenschap bezit, dat deze stoffen langzamer verbranden, zonder brisante uitwerking. Deze oplossingsvloeistoffen zijn in hoofdzaak azijnether en aceton (gevormd bij droge distillatie van hout), bij gewone temperatuur zijn zij reeds vluchtig. Er bestaan reeds verschillende soorten rookzwak kruit: 1°. Het bladkruit van Troisdorf en van Walsroder. Het Walsroder of Patent Wolff Co. bestaat uit een soort schietkatoen opgelost in azijnether, de dikke slijmerige massa wordt tot een dunne laag uitgebreid, het oplossingsmiddel verdampt en men houdt een hoornachtige plaat over die men in vierkante blaadjes van willekeurige grootte kan snijden. 2°. Turpin heeft naar alle waarschijnlijkheid het zoogenaamde Meliniet in Frankrijk ingevoerd. Hij bereidt het uit nitrocellulose, dit opgelost in eenige vloeistof wordt omgezet tot een taaie massa, hiervan worden bladen gerold, deze gedroogd, bevochtigd met ether en daarna geperst en gesneden. 3°. Abel en Dewar in Engeland kneedden nitrocellulose met een der oplossingsmiddelen en trokken de taaie massa's tot draden, knipten die draden volgens bepaalde lengte af en verkregen het zoogenaamde Cordiet. 4». Maxim vermeed het lastige kneden, door het vlokkige, vezel achtige schietkatoen de dampen van azijnether te doen absorbeeren en daardoor te doen overgaan in een collodiale zelfstandigheid, die daarna tot staven of draden geperst wordt. 5°. Nobel heeft nitroglycerine bij verwarming tot 60°C gemengd met 8 a 10°/0 collodionschietkatoen, ze lost dit laatste geheel op, dit gelatinedynamiet heeft Nobel in rookzwak kruit veranderd door het collodionschietkatoengehalte te vermeerderen. Deze Nobel- kruitsoorten worden ook door azijnether bereid, vroeger door benzol onder toevoeging van kamfer voor het verminderen der verbrandings- snelheïd. De verhouding der twee stoffen is nu op gelijke hoeveelheden gebracht en Nobel noemt dit product ballistiek Dit ballistiet wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 20