208 Langzaam doch behoedzaam terugtrekkende, bevond de colonne zich eindelijk op eenigszins beter terrein en kon het salvovuur met goed gevolg worden aangewend, waardoor de vervolging in kracht verloor en eindelijk op 3/4 uur van het bivouak Wawa gestaakt werd. Met uitzondering van een drietal schoten, die van een tegenoverlig- genden bergrug op ons werden afgegeven, werd geen tegenstand meer ondervonden en trokken wij ongestoord op Wawa terug. In dit bivouak aankomende werd omtrent het uit deze richting gehoorde geweervuur het volgende vernomen. Een vivrestransport van Wai-mokeh onder den 2en luitenant Diemont, stootte op 20 minuten afstands van het bivouak Wawa plotseling op eenige Rokka's, die op' het te volgen voetpad bezig waren randjoes te planten en een hinderlaag in te richten. De spits onder een Europeesch korporaal dit bespeurende, opende terstond het vuur op de vijandelijke bende, die hierdoor verrast ijlings de vlucht nam en achtervolgd werd. De in het bivouak Wawa aan wezig zijnde le luitenant-kwartiermeester Hoeboer door het geweer vuur gealarmeerd, verzamelde onder een Europeesch onderofficier de 30 beschikbare manschappen en ging, den Resident van Timor ondfr zijne hoede medenemende, het transport te gemoet. Door langs een anderen dan den gebruikelijken transportweg te gaan, bemerkte de luitenant Hoeboer den terugtrekkenden vijand, die aldus in het nauw gebracht en geen anderen uitweg meer ziende, zich langs de steile helling van een diep en zwaar begroeid ravijn liet afglijden en alzoo verdween. Eenige salvo's, waarvan de uitwerking onbekend is gebleven, werden hun nagezonden. Nu het overtuigend geblekeu was, dat de bevolking van eene toenadering niets wilde weten, kon met de aanwezige macht niets van belang worden ondernomen en stelde de expeditiecommandant het ver der voortrukken uit tot de aangevraagde versterking van Makassar zoude zijn aangekomen. Hoewel wij ons sedert eenigen tijd te Wawa bevonden, waien wij omtrent de kennis der ligging der kampongs Eko-feto en Wolo-wioe nog altijd even ver gevorderd, als toen wij voor het eerst op Flores bodem voet aan wal zetten. De gidsen beweerden wel, dat om bedoelde kampongs te bereiken de kampong Do moest worden gepasseerd; doch de juiste ligging van

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 219