10 evenals het Walsroderkruit behandeld, het is echter veel elastischer. Volgens de nieuwste wijze van bereiden is het Nobel gelukt, geheel vrij te blijven van oplossingsmiddelen. Hij overgiet een bepaalde soort van schietkatoen met 6 a 8 maal haar gewicht nitroglycerine in een luchtledige ruimte. Laat men nu lucht toetreden, dan zal deze vloeistof tot in de fijnste vezels dringen. De overmaat van nitroglycerine wordt door een pers zoover verwijderd tot men gelijke deelen der stoffen overhoudt. Deze tot 60 a 90°G verwarmd, lost de nitroglycerine de genitreerde cellu lose op. Voor de homogeniteit wordt de stof bij die temperatuur gewalst en geperst, tot platen gebracht en in blokjes gesneden. Abel en Dewar, de uitvinders van'c cordiet gebruiken tegenwoordig ook nitroglycerine en maken dus eigenlijk Nobelkruit in draadvorm, alleen voegen zij er 10 °/0 tannine aan toe, dat dezelfde rol speelt als de kamfer van voorheen. 6°. Wetterenkruit wordt in België gemaakt, alhoewel de samen stelling onbekend is, wordt als uitgangspunt aangegeven, dat wit ongelijmd papier in salpeterzuur omgezet wordt tot eene genitreerde cellulose. Deze eenvoudige bereidingswijze in 't klein, levert in het groot vele bezwaren op, die uit een financieel zoowel als technisch oogpunt voortspruiten. Omtrent de bereiding in 't groot valt niets te zeggen, een dichte sluier hangt er over heenomtrent machines tot kneden en snijden is niets bekend. Veel gevaar is er bij de bereiding niet. Alleen bij het drogen der natte genitreerde cellulose door warme lucht van 40°C, moet men zorgen dat de temperatuur niet boven de 60°C kan komen. Overigens is er niet meer gevaar dan bij het bereiden van het zwarte kruit. De eigenschappen nagaande, hebben wij gezien dat het rookzwakke kruit veel langzamer verbrandt dan het zwarte, 2 a 3 maal meer gas doet ontstaan, waardoor de aanvangssnelheid veel grooter is bij kleinere of gelijke drukking. Door de gelijkmatigheid in 't voort- branden der korrels, kan men deze zoo groot maken dat de verbran ding blijft voortgaan tot het oogenblik dat de kogel den loop verlaat. Deze gelijkmatige verbranding toont men aan door een kubis Nobel kruit aan een platinadraad te steken en aan te steken, dooft men

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 21