209 Eko-feto en Wolo-wioe konden zij ons niet uitduiden, en dit moest hoofdzakelijk weder geweten worden aan den der expeditie toege- voegden tolk Tjatja, die weinig van het Rokkaneesch verstond en daarbij gebrekkig Maleisch sprak. Den 3en Juni kwam de Zwaluw ter reede Aiméreh met de 50 man sterke reserve, die den volgenden dag naar Wawa werd doorgezonden. Den 7en Juni d.a v. werd tot een tweeden tocht naar Do besloten. Na onzen laat.sten tocht derwaarts, kon niet anders verondersteld worden, of de bevolking moest wel maatregelen genomen hebben om zich te versterken en de voetpaden onbegaanbaar te maken. De samenstelling der colonne, bestemd voor dezen tocht, was als volgt 100 man Infanterie met 4 officieren, 2 Coehoornmortieren, de mineurs (8 man). De beide officieren van gezondheid met het noodige hospitaalper- soneel en tandoes. De Timoreesche hulptroepen werden bij de voorhoede ingedeeld. Nadat het ontbijt, bestaande uit soep en rijst, genuttigd was en aan ieder man hard brood en sardines verstrekt waren, werd om 4 uur 's morgens het sein tot den afmarsch gegeven. De Resident van Timor en de Heeren Kleian en Brugman namen deel aan dezen tocht. Er was besloten, om na de vermeestering van Do zich hier te vestigen, als zijnde dit punt voor verdere handelingen uitstekend geschikt en zeer gunstig gelegen. De afdaling in het vierde ravijn in de duisternis, ging met de grootste bezwaren gepaard; de colonne bevond zich dan ook eerst een uur later op den tegenoverliggenden bergrug (tuinen van Holé). Na zich eene kleine rust te hebben gegund, brak de troep weder op, om begunstigd door de duisternis, te trachten ongemerkt de tuinhuisjes van Holé voorbij te trekken; vóór het aanbreken van den dag echter, hadden de Rokka's de aanwezigheid der krijgsmacht reeds bemerkt en werden wij enkele dier lieden gewaar, die schenen te behooren tot een vooruitgeschoven post Op het gezicht van den aanrukkenden troep kozen zij het hazenpad en kort hierop vernamen wij enkele kreten, welke overgingen in een woest en alom aangeheven geschreeuw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 220