211 gewapende Rokka's voor den ingang van Do. Dit verschijnsel, hoewel het ons voor het oogenblik vreemd toescheen, werd later opgehelderd toen het bewuste tweede voetpad nader verkend werd, en bleek uit te komen aan de Oostzijde van de kampong Do. De bewoners n. 1. hadden de verkenning bovengenoemd voor eene omtrekking aangezien en wellicht vreezende dat hun de terugtochtsweg zoude worden af gesneden, hadden zij tijdig hun kampong verlaten. Nadat met zeer veel moeite en inspanning, doch zonder eenigen tegenstand de top van den heuvel was bereikt, bevonden wij ons voor den in rotsen uitgehouwen ingang van Do. Een paar salvo's werden toen zekerheidshalve in de kampong gedaan, die ofschoon blijkbaar verlaten, toch niet geheel te vertrouwen was. Eene kort daarop gevolgde verkenning door de hulptroepen en door de spits leidde tot de ontdekking, dat zich geen levend wezen meer in de kampong bevond. Alles droeg de sporen van eene overhaaste vlucht; de bewoners hadden niet eens den tijd gehad hun voorraad djagong en padi mede te voeren, welke artikelen volop in de schuren aanwezig waren. Slechts de huizen waren zorgvuldig dichtgemaakt. Vrouwen en kinderen waren, op het eerste bericht dat de troep in aantocht was, uit de kampong verwijderd. Een half uur later, nadat de voorhoede stelling in Do had geno men en de posten waren uitgezet, rukte de rest der colonne de kam pong binnen. Alvorens verder te gaan, zal eene kleine beschrijving van kampong Do niet overbodig zijn. Deze kampong, op een plateau met rotsachrigen bodem gebouwd, ligt 2500 voet boven de oppervlakte der zee en is 10 minuten gaans in omtrek. Zij is van nature zeer sterk door hare gunstige ligging, terwijl rondom de kampong een ondoordringbare heg van bamboe betong was aangeplant. (1) Ware deze kampong verdedigd geworden, dan voorzeker zouden wij er niet zoo gemakkelijk in gekomen zijn. Er werd een dertigtal groote en kleine huizen aangetroffen, welke voor het grootste gedeelte van plankeu omwanding voorzien en met alang-alang zeer kunstig .ingedekt waren. De huizen stonden op pa len, 1 Meter van den grond. In de huizen vond men nagenoeg (1) Het was hier, dat wjj voor 't eerBt bamboe te zien kregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 222