219 meest waarschijnlijke waarde van x Men beschouwt nu deze waarde als de juiste, neemt aan, dat het gemiddeld trefpunt zoodanig is gelegen, dat een minschot a priori f kans heeft en corrigeert ver volgens dienovereenkomstig. Ten einde de nadeelen te doen uitkomen, welke aan deze methode zijn verbonden, laten wij hier volgen, wat Bertrand dienaangaan de op bladzijde 76 van zijn voortreffelijk werk: „Calcul des pro- babilités" opmerkt. „Nous devons signaler d'abord", zegt hij, „unc difference essentielle „entre la valeur la plus probable d'une grandeur et la meilleure valeur „a adopter. „La valeur la plus probable est celle, dont la probabilité est la plus grande. „Peu importent les autres. Elles doivent, toutes, cependant, diriger le „choix a faire. S'il est utile d'aceroitre la probabilité des petites erreurs, „il est desirable aussi de diminuer celles des grandes. S'attacher seule- „ment a choisir la valeur la plus probable, c'est imiter le joueur qui, pou- „vant espérer un grand nombre de gains différents et craindre un grand „nombre de pertes, prendrait ses decisions de manière a accroitre la chance „de gagner le plus gros lot, sans aucunement se soucier des autres. „En disant: „En presence de plusieurs mesures d'une même grandeur, „le parti meiileur est d'adopter la moyenne," et: „La moyenne entre „plusieurs mesures est la valeur la plus probable", on énonce deux pro positions différentes. On a eu tort de les confondre." Aan deze woorden van den beroemden wiskundige hebben wij slechts weinig toe te voegen. Het is duidelijk, dat aan ons beginsel het geschetste nadeel niet verbonden is, daar daarbij met alle moge lijke liggingen van het gemiddeld trefpunt rekening wordt gehouden en wel des te meer, naarmate zij waarschijnlijker zijn. Gaat men volgens deze methode te werk, dan heeft men minder kans onmid dellijk de juiste opzethoogte te vinden, wat trouwens ook niet het doel van het' grensschieten ismaar de kans eene opzethoogte te vinden, die weinig van de juiste verschilt, neemt belangrijk toe, en dat wel in dezelfde mate als de kans afneemt, dat men groote fouten zal maken. Er is trouwens nog een andere reden, waarom de reglementaire methode afkeuring verdient. Alle mogelijke schietvoorschriften stranden op een en dezelfde klip,

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 230