228 Uit het voorgaande is gebleken, dat het herhalen der nauwe grens- sehoten de natuurlijke, de aangewezen weg is om tot eene goede opzethoogte te geraken. Niettemin bestaan er tal van schietvoor- schriften, waarbij men op eenigszins andere wijze te werk gaat en eene opzethoogte, door voortgezet halveeren verkregen, als de juiste beschouwt en daarmede doorvuurt. Wij zullen in het navolgende onderzoeken, welke bezwaren aan eene dergelijke methode verbonden zijn. Daartoe zullen wij veronderstellen, dat men de halveering zoo ver heeft voortgezet, dat men de laatst gevonden opzethoogte als de juiste meent te mogen beschouwen en dat deze zoo veel van de meest nabijgelegene verschilt, dat de kans om daarmede een plus- of minschot te krijgen p grooter is, dan deze kans met de eerste. Heeft men daarmede nu twee schoten in dezelfde richting gekregen, dan zal blijkens het aangevoerde onder het geval 1cg -f-, de kans, dat de meest nabij gelegen opzethoogte de juiste is, 1 -f- 2p maal groo ter zijn. Wenscht men niettemin toch met dezelfde opzethoogte te blijven doorvuren, dan moet 1 -j- 2p zóó klein zijn, dat het niet der moeite waard kan worden geacht ter wille van eene zoo geringe vermeer dering van trefkans van opzethoogte te veranderen. Bedenkt men even wel, dat vooral bij het moderne achterlaadgeschut met vlakke banen, eene geringe wijziging van opzethoogte reeds eene vrij aanmerkelijke verplaatsing van het gemiddelde trefpunt veroorzaakt in verhou ding tot LS50, dan vereischt het geene toelichting, dat men bij dit systeem de halveering meestal tot het uiterste zal moeten door zetten, en wellicht is dit dan nog niet eens voldoende. Bij voor- laadgeschut kan dit systeem wellicht met vrucht worden toegepast, aangezien de spreidingen daarbij zeer belangrijk zijn, en de inrich ting der opzetten naar evenredigheid vrij nauwkeurig kan worden genoemd; maar bij achterlaadgeschut schijnt het niet raadzaam. Alvorens deze beschouwing over het grensschieten te eindigen, dienen wij nog het navolgende op te merken: Men kan bij het aanbrengen van correctiën van het systeem uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 239