MILITAIR-CONSERVATIEVE RÊVERIËN. Les idéés marchent et marcheront toujours. De tijdloop houdt geen enkele seconde stil en voert met zich mede, en murissant che- min faisant, nieuwere begrippen, welke de oude op den achtergrond dringen en eindelijk in het niet doen terugzinken. Hetzelfde verschijnsel vertoont zich almede in de militaire huis houding en het gevolg er van is, dat oud-gedienden zich vaak niet weinig ergeren aan de nieuwe theorieën van het jongere geslacht en dat het laatste te zelfder tijd het zich maar niet kan voorstellen, hoe een paar geslachten te voren, de luitenant het heeft moeten aanleggen, om zich niet dagelijks dood te ergeren. Schreef eenige jaren geleden de kundige des Amorie van der Hoeven een algemeen opzienbarend stuk over „den cirkelgang der menschheid", waarvan de moraal was, dat in algemeenen zin de menschen met al hun nieuwe vindingen en gezichtspunten ten langen leste weer trouw terugkwamen daar waar ze 1 of 2 eeuwen geleden begonnen waren, niet alzoo schijnt het in de militaire wereld ge steld te zijn. Is dit wellicht te verklaren door de elkaar geen rust latende uitvindingen op militair-technisch gebied, die ons militairen allen dwingen in het nieuwere mee te gaan en het oude los te laten Wij weten het niet. Wat wij intusschen wel meenen te weten, is het verkeerde en onhoudbare der meening van heel wat jongeren, dat het nieuwe zooveel beter zoude zijn dan het oude. Alvorens op dit militair-philosophische thema verder in te gaan, zijn wij de verklaring schuldig, wie wij zijn, met welken reaction- nair de lezers van het Tijdschrift te doen hebben. Wij dan maken deel uit van de middenpartij, die dagelijks per sonen, een geslacht na ons op de wereld gekomen, in het leger ziet

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 242