264 De goede verkenning vormt de voornaamste voorwaarde voor een gelukkig gevecht even goed als voor een verstandigen terugtocht. Zij vermeerdert de kansen voor het succes en vermindert die voor het échec. Het voorschrijven nu van de punten, waarop bij de verkenning gelet moet worden en het eischen dat bij elke gevechtsexercitie op al deze punten zal worden gelet, is een van de middelen om te ver krijgen, dat te dezen opzichte in het werkelijke gevecht het minst zal worden verzuimd. Gelukkig bezit ons leger in de terreinleer eene uitstekende hand leiding voor de verkenningen. Toch komt mij het voorbeeld van Frankrijk en België, om de gevechtsverkenningen in het gevechts voorschrift op te nemen, zeer navolgenswaardig voor. Het Belgische voorschrift begint met de verkenning van een te verdedigen stelling en zegt, dat deze ten doel heeft de waarschijnlijke aanvalsrichtingen van den vijand op te zoeken en na te gaan welke maatregelen genomen moeten worden om de aanvallen uit die rich tingen af te slaan. De verkenning moet de voordeelen der stelling doen uitkomen, beide, voor den verdediger en voor den aanvaller. Zij strekt zich uit over de voorname punten in front, in de flank en op de toegangen, over de gemeenschapsmiddelen naar voren en naar achteren en over den terugtochtsweg. Om de meest waarschijnlijke aanvalsrichting uit te vorschen gaat men voor alles na, of zich in of nabij de stelling een punt bevindt, waarvan het bezit voor den vijand van veel belang is, hetzij doordien het de stelling domineert, of den terugtochtsweg bestrijkt of dat het ligt in de richting van waar de vijand versterking kan verwachten. Op dezelfde wijze wordt bij den aanval gewezen op het bepalen van de aanvalsrichting als hoofddoel van de verkenning, die evenals bij de verkenning van een te verdedigen stelling den z. g. „sleutel" der stelling tracht te zoeken. Bovendien tracht men daarbij te weten te komen de sterkte van den vijand, de zwakke punten der stelling en den vleugel, waartegen de frontaanval moet geschieden. Eindelijk moet men daarbij den eigen terugtochtsweg en dien van den vijand trachten te bepalen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 275