276 „men aan positief gewicht meer of minder weegt" dan schijnt het mij toe, dat de Indische subcommissie in JSTederland, waarvan deze officier lid is geweest, aan dien eersten eisch niet dat gewicht heeft toegekend, wat rechtens daaraan gehecht moet worden. Zeer zeker, het zwaartepunt moet goed liggen, maar het gewicht behoort niette min zoo gering te zijn als zonder te groot nadeel voor andere eischen mogelijk is en ik geloof aan de hand van den Heer Breijer en ook van anderen, dat in dit opzicht, zelfs met behoud van het kaliber van 6.5 mM., nog wel zóóveel te winnen is, dat de moeite van het zoeken en beproeven genoegzaam beloond zal zijn te achten. Men vergete niet, dat de Indische Infanterie in het nieuwe geweer ver moedelijk een vuurwapen zal verkrijgen, dat niet spoedig vervanging behoeft. Met den tweeden eisch van den Heer Breijer kan ik minder goed medegaan. 'Schrijvers argumenten, in :t kort samengevat, zijn 1. Hoe goed de vuurdiscipline zij, het gebruik van het geweer als enkellader waarborgt het best een tegenover den Inlandschen vijand in veel gevallen toereikend, langzaam vuur; sneller te vuren dan noodig is, is bepaald nadeelig: de eigen troep windt zich zeer op, hij raakt meer uit de hand, de gevechtsdiscipline vermindert dus, zoo ook de schietjuistheiden het gevolg is, dat het eigen moreel daalt en dat van den vijand toeneemt; bovendien is meer munitie- aanvoer noodig. 2. Het is ook zeer wenschelijk steeds gereed te zijn, om in de kortst mogelijke tijdruimte een zoo groot mogelijk aantal schoten te doen; daarvoor wordt vereischr, dat gedurende de gevechtsperioden, waarin het vuur geen grooter snelheid behoeft dan bij het laden met afzon derlijke patronen te verkrijgen is, het magazijn, dat in ons proefge- weer, gedeeltelijk leêg geschoten zijnde, niet kan worden bijgevuld, tij delijk is af te sluiten. Schrijvers 3C argument, dat het ledig zijn van het magazijn slechts wordt aangekondigd door het op den grond vallen van den patroonhouder, hetgeen in het heetst van het gevecht, wanneer het bepaald noodig is van het snelst mogelijk magazijnsvuur gebruik te maken, gemakkeljjk aan de aandacht ontsnappen kan, zoodat er kans

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 287