279 digen vijand door middel van de bestorming met het blanke wapen uit zijne posiiiën te verdrijven en beter dan bij alle oefeningen te zamen leert men den man de aanwending van de bajonet in den strijd zeiven, want tegenwoordigheid van geest in oogenblikken van gevaar en dapperheid, de hoofdfactoren in het gevecht van man regen man, zijn op het oefeningsterrein niet aan te kweeken. Het afslaan met het blanke wapen van een aanval is ongetwijfeld eene goede leerschool voor het bestormen van versterkingen. Men kenne den kogel alzoo niet meer plaats toe dan bepaald noodig is. Doch men versta mij niet verkeerd; het is slechts mijn doel, de bajonet een kleinen steun te geven tegenover den meer en meer veld winnenden kogel. Is in Europa het verval van de bajonet (natuurlijkerwijs) reeds zeer groot geworden, ook in Indië verliest zij meer eu meer grond; geheel ten onrechte evenwel, want zij voert niet alleen nog steeds het hoogste woord in de belangrjjkste phase onzer gevechten, de bestorming, maar zij bezit ook nog andere deugden, die ons Leger bij den eigenaardigen oorlogstoestand, waarin het tegenover den Inlandschen vijand geplaatst is, zoo zeer behoeft, deugden, die door den steeds grooter geworden invloed van het vuur wapen (in de Europeesche legers dus) voortdurend meer op den achter grond zijn geraakt. Waar toch de bajonet, zooals vroeger in Europa en thans nog bij ons, een hoog woord voert, daar behoort de samen hang in den troep, in het algemeen de gevechtsdiscipline, groot te zijn en het zijn deze eigenschappen, die ons leger in de moeielijke Indische terreinen en bij de dikwijls aan den dag gekomen voorliefde onzer vijanden voor den guerillakrijg en voor een verrassend optreden juist het meest moeten kenmerken. Het vuurwapen daarentegen heeft op den samen hang, den gesloten vorm, de gevechtsdiscipline als 't ware ontbindend gewerkt. Men behoede zich daarvoor, houde het (een hoog moreel verei- schend) gevecht met de bajonet dus steeds in groot aanzien, kweeke daarvoor bij den soldaat voorliefde aan en bereide hem er zoo goed mogelijk op voor. Onze troepen verkeeren verder bij een plotselingen aanval in de meeste gevallen in een toestand, waarbij een zoo snel mogelijk ma- gazijusvuur eer noodlottig is voor henzelve dan uadeelig voor den

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 290