306 smeekte om vergiffenis, ons verder beduidende, dat hij zijn invloed bij het volk zoude aanwenden om het de kampong te doen ontruimen. Door dit tusschenbedrijf nam de zaak een anderen keer en werd alzoo een bloedbad voorkomen. Het oproerige volkje verliet hierop de wijk Bo-pe-é. Na alle tot de kampong behoorende wijken te hebben doorzocht, werd naar de meest Noordelijke Bo-rèwoe gemarcheerd en hier het bivouak betrokken, zijnde deze plaats het meest hiertoe geschikt, wegens de onmiddellijke nabijheid van water. Ik: sprak hierboven van wijken en wil nu aantoonen wat hieronder moet worden verstaan. Wolo- wioe is de collectieve naam van eene confederatie van 5 wijken of buurtschappen en aldus genoemd naar de hoogte of den heuvel waarop die wijken staan (zie figuur 2). Deze wijken werden ons bekend gemaakt met de namen1 Bo-rèwoe, 2 Bo-pe-é, 3 Bo-kaba, 4 Bo- lodjie, 5 Bo-mada. De kampong Eko-feto is eveneens de collectieve naam van de 3 buurtschappen, 1 Eko-feto 2 Noea-mèrèh en 3 Bo-toeli. De platte grond der wijken heeft den vorm van rechthoeken, welke tegen elkander aan gebouwd en slechts door stevige paggers van gespleten bamboe gescheiden zijn. De huizen in Wolo-wioe waren alle ledig en de toegangen zorg vuldig afgesloten. Niets werd er in de huizen aangetroffen, niet het minste spoor ook van tin. Blijkbaar had de bevolkiug dagen te voren, op het bericht dat wij verder zouden oprukken, alles uit de kampong weggedragen. De bevolking van Wolo-wioe had de wijk genomen naar de meer achterwaarts gelegen kampongs Bi-posso, Liko-walie en Ba-djawa, welke kampongs zich als arendsnesten boven eenige heuveltoppen vertoonden en wilde niets van onderhandelen weten. Door dezen geheelen onverwachten ommekeer bestond er be halve met de ons schijnbaar bevriende kampong Bolonga, met de andere bevolking hoegenaamd geene aanraking meer. De Resident ondervond hierdoor zeer veel moeilijkheden, daar nu de zaken geen voortgang konden hebben. Het hoofd van Bolonga, dat nog al invloed onder de naburen scheen uit te oefenen, bejjverde zich wel om de schuldigen voor den Resident te brengen, doch al zijne pogingen daartoe leden schipbreuk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 317