20 - Zoo geeft het de afstanden aan tusschen de tirailleurlinie en de soutiens en tusschen deze en de reserven, en bepaalt het dat in de compagnie gewerkt wordt met sectiën, in het bataljon met compagnieën enz. Het regelt de beweging van de tirailleurlinie; op open terrein in haar geheel, in bedekt terrein bij gedeelten, en wil dat een voor waarts gelegen marschrichtingspunt wordt aangegeven. Het geeft duidelijke en beknopte regels voor de vuren en zakelijke bepalingen voor de munitieaanvulling. Kunstmatige dekkingen zijn meer dan ooit noodig, zij mogen echter nimmer een troep van den aanval terughouden; bij de keus van te versterken afscheidingen moeten de tactische overwegingen den door slag geven. De infanterie mag niet tot de laatste beslissende handelingen over gaan vóór de vijandelijke infanterie door artillerievuur geschokt is; het kan uren lang duren eer dat resultaat is bereikt. De siormaan- val wordt dan ondernomen óf door gedeelten van de linie die hun overmacht voelen, óf op last van den bevelhebber door het geheel, als deze het oogenblik daarvoor gekomen acht. Het laatste moet regel zijn, „daar enkele tirailleurafdeelingen de door hen behaalde resultaten licht overschatten en dan door een ontijdigen aanval het succes van het geheel in de waagschaal stellen Na gelukten aanval wordt de vijand door patrouilles nagegaan, terwijl de orde zoo spoedig mogelijk wordt hersteld. Yoor de verdediging komt alles aan op de goede keus der stelling, haar versterking, haar schootsveld en de vrijheid van beweging naar vóór en achter. Op dekking der flanken moet men steeds bedacht zijn. Alleen de tegenaanval kan positieve resultaten opleveren. Men moet tijdig maatregelen nemen voor de terugzending van den trein, de afzending van troepen voor de opname en voor het aangeven van marschdoelen aan terugtrekkende troepen. Na eenige regels voor het nachtgevecht, sluit het geheel met de verklaring, dat „het exercitiereglement alleen vormen geeft, het hoofdstuk over het gevecht alleen de grondregels bepaalt voor het gebruik dier vormen in het gevecht, en dat de tactische leerboeken dit alles verder uitwerken en aangeven hoe de infanterie in verband met de andere wapens strijdt".

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 31