318 van 23 schoten 10 in deze, 13 in gene richting heeft gekregen. Het achter elkander in dezelfde richting vallen van drie schoten moge in den aanvang van het vuur voldoende zijn, om het vertrouwen in de gebezigde opzethoogte te schokken en correctie wenschelijk te maken; het is onvoldoende om dit vertrouwen weg te nemen, wanneer het berust op de uitkomsten van een groot aantal schoten. Het is hiermede niet anders gesteld dan met hetgeen men telkens in het dagelijksch leven kan opmerken: naarmate men aan de juist heid van de eene of andere veronderstelling meer waarschijnlijkheid toekent, zijn er meer en krachtiger aanwijzingen noodig, om haat te doen verwerpen. Het mag dan ook bijna een raadsel heeten, dat een zoo logisch beginsel, waarvan de juistheid gemakkelijk ma thematisch kan worden aangetoond, bij het samenstellen van schiet- regels nagenoeg algemeen uit het oog is verloren. Niet onwaarschijnlijk is bet, dat men teruggedeinsd is voor de moeilijkheid genoemd beginsel in toepassing te brengen, zonder de schietregels te samengesteld en alzoo onbruikbaar te maken. "Wij zullen in het navolgende onderzoeken in hoeverre dit uitvoerbaar is en tevens een eensoudigen regel trachten op te sporen, die in alle voorkomende gevallen van dienst kan zijn. Uit den aard der zaak kan een zoodanige regel niet strikt mathematisch en slechts bij be nadering juist zijn. Veronderstellen wij nu, dat men het voortgezette vuur met k heeft ingezet en dat de eerste drie schoten alle achter zijn gevallen. Blijkens de formule y" is de kans, dat het vierde schot eveneens J s i plus zal zijn, gelijk aan f en de aan te brengen correctie berust uitsluitend daarop, dat men het gemiddeld trefpunt zoodanig veronderstelt te zijn gelegen, dat de kans ci priori voor een plusschot met k gelijk is aan de hier gevonden waarde. Is deze veronderstelling juist, dan zal ook de nieuwe opzethoogte juist zijn. In het algemeen is dit niet het geval; maar het vereischt geene toelichting, dat de waarschijnlijkheid, dat bedoelde veronderstelling overeenkomstig de waarheid zal zijn, gelijk is aan de kans, dat het gemiddeld trefpunt der nieuwe opzethoogte in het doel zal zijn gelegen Om derhalve

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 329