323 Wij eindigen met hier een concept te laten volgen van de schiet- regels, zooals zij volgens de hier ontwikkelde beginselen zouden kunnen luiden. Het eerste schot met de opzethoogte voor den afstand, als deze in de schootstafel voorkomt; zoo niet, dan met de geïnterpoleerde opzethoogte voor het meest nabijliggend veelvoud van 25 M. Valt het eerste schot vóór of achter, dan de opzethoogte zooveel vermeerderen of verminderen, als in de kolom „correctie voor de le grens" is opgegeven en deze correctie zoolang toepassen, tot een schot in tegengestelden zin van het voorgaande is waargenomen. Daaroa tusschen de twee laatste schoten viermaal halveeren, waar door de opzethoogten der nauwe grens worden gevonden. Is met zekerheid waargenomen, dat de afwijking van een dezer schoten ten opzichte van het doel gering is, bijv. bij een treffer, dan de opzet hoogte met of T1B- der le grens verminderen of vermeerderen, ten einde zoo spoedig mogelijk tot de opzethoogten der nauwe grens te geraken. Daarna het laatste schot der nauwe grens herhalen. "Valt dit in tegengestelden zin van het vorige met dezelfde opzethoogte, dan hier mede doorvuren zoo niet, dan doorvuren met de opzethoogte van het andere nauwe grensschot. Bij voortgezet vuur om de drie schoten het vuur controleeren. Is dan het aantal schoten in een bepaalde richting kleiner dan een derde van het geheele aantal, dan vooruit- of teruggaan met de nauwe grens. Bij het vuren met eene nieuwe opzethoogte den bovenstaanden regel blijven volgen, met dieu verstande nochtans, dat men zooveel schoten meer of minder in eenige richting mag hebben als het aantal con troleeringen in de vorige groep bedraagt. Is reeds eenmaal gecorrigeerd en wordt later correctie in tegen gestelden zin noodzakelijk, dan doorvuren met eene tusschengelegen opzethoogte; de schoten der beide vorige groepen beschouwen als hiermede te zijn gedaan en verder deu eersten regel toepassen. De eerste twee schoten met eenige opzethoogte der nauwe grens blijven bij het voortgezette vuur buiten beschouwing. J. U. tan Loon. le Luit. der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 334