328 bij de chefs van dien kapitein aanhangig was, zoodat reeds alleen daarom hij alle reden had, het secondantschap in deze af te wijzen. Een anderen keer kwam een luitenant zijn bataljonscommandant op het bataljonsbureel vragen, eens even een aan hem gerichten brief te willen inzien, waarbij hij eene uitdaging had ontvangen en voegde die officier, toen zijn majoor hem opmerkte, dat hij in zoodanig geval het minst van allen bij den korpschef behoorde aan te komen, er in eenen adem bij, dat hij slechts „officieus" kwam en al vast 2 kameraden had verzocht, hem bij te staan. Weer een ander maal moest het ons ter oore komen, dat een jong officier, die bezwaar maakte eene zijns inziens te hoog genoteerde rijtuigrekening te betalen, aan den rekeninglooper de mondelinge boodschap voor zijnen Heer had medegegeven, dat hij hem, rijtuig verhuurder, er onder uit zou halen, als hij nog eens die rekening durfde te doen presenteeren. Wij zouden hier willen vragen, welke verbasterde denkbeelden die officier omtrent het duel moet hebben gehad, om een Javaanechen rekeninglooper zoo ongeveer als een carteldrager te doen fungeeren tegenover diens baas, een „half cast" rijtuigverhuurder! Al zulke duelonregelmatigheden nu zouden zich voorzeker niet voordoen, als den officieren, in aangelegenheden als hier bedoeld, klaar hunne plichten voor oogen stonden, eene wetenschap, waaraan vooral bij jonge officieren in den regel niet weinig ontbreekt. Wij mogjen het hier de plaats achten, van eene duelonregelmatigheid mededeeling te doen, die kort geleden het leven van een veelbelovend jong mensch in Brussel schijnt te hebben gekost. Wij behoeven hier geen namen te verzwiigen, wjjl alle voorname Belgische couranten het gansche proces tegen den majoor der cava lerie Gilain hebben verhaald. Die majoor dan doodde zijnen tegenstander in een tweegevecht op het pistool, doordien de secondanten eene liefst 4 voudige buskruit- lading hadden gebruikt, par laquelle, zoo zegt de Etoile Beige van 21 Mai 1893, tirant en bas, la balie du pistolet du major a devié dans le sens de la hauteur. De secondanten nu hadden voorbedachtelijk die veel te zware la ding doen aanbrengen, opdat de recul van het wapen zulk eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 339