384 mijn ja is neen, mijn neen is ja, en precies het omgekeerde gaan eischen van 't geen men wil hebben. In de laatste tijden hebben de veel besproken vonnissen, geveld over de schuldigen bij de troebelen in het Noorden van ons vader land, aanleiding gegeven tot aanvallen op de Nederlandsche geblind doekte Themis. In schotschriften werd zij voorgesteld met één oog door haar blinddoek heenkijkende, ja zelfs mannen van naam teeken den een stuk, waarin ouder zeer beleefde bewoordingen werd be weerd, dat de rechters zich wel konden hebben vergist. Men durfde zeggen dat rechtspraak iets anders is dan het stellen van voorbeelden. Yan de zijde der Nederlandsche justitie werd de onfeilbaarheid der rechters op den voorgrond gesteld en werden bovengenoemde aanvallen met verontwaardiging begroet. Zelfs een professor was er (die zich sedert weer heeft teruggetrokken) die het stuk had dur ven teekenen, foei Wij zien hieruit, dat ook in de burgermaatschappij niet altijd „couleur de rose" over de rechtspraak wordt geoordeeld. Men heeft verschillende systemen van rechtspraak. De beide meest gebruike lijke zijn het jurystelsel en het stelsel in Nederland gehuldigd, waarbij de gewone arrondissementsrechtbank (van kantongerechten spreek ik niet) is samengesteld uit één rechterpresident, twee rechter-com- missarissen, voorts een openbaar aanklager, een griffier en een verdediger. In vele andere staten vind men evenwel de jury gehuldigd, waarin lang niet altijd rechtsgeleerden zitting nemen, 't Zijn in den regel mannen met ondervinding en zaakkennis. Welnu, de krijgsraad is niets dan eene jury van zaakkundigen. Hunne ondervinding laat veel te wenschen over, vooral wanneer ze kersversch uit Holland, soms op 19 jarigen leeftijd in een garnizoen komen waar een krijgsraad is. Nu, dit euvel is spoedig uit 'en weg geruimd, indien men b. v. bepaalt, dat, behoudens uitzonderingen, een 2e luitenant geen zitting mag nemen in den krijgsraad. En wat de zaakkennis betreft., die hebben natuurlijk alle officieren. t~ Rechtskennis is iets anders. Er wordt van hoogerhand eenig werk gemaakt van de ontwikkeling dezer kennis bij de officieren; in Indië meer dan in 't vaderland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 345