En op grond van de opvattingen van dezen éénen man wordt recht gesproken! Voorwaar, al ware de auditeur-militair een engel of een halfgod, dan nog zou ik naast zijne opinie ook gaarne die van den duivel willen hooren, alvorens recht te durven spreken. Geef den beschuldigde een verdedigerDeze zal wel zorgen dat geen de Vargas meer behoeft te worden aangehaald, deze zal de leden van den krijgsraad wel op de hoogte stellen van de minste kleinigheid die tot verzachting van het oordeel kan leiden. Deze zal den auditeur-militair noodzaken eene grondige studie van iedere zaak te maken, hij zal de dubbelzinnige positie van dezen doen ophouden. Hij zal een tegenwicht vormen in de weegschaal, die nu naar ééne zijde overhelt. Met een verdediger bereikt de krijgsraad ongeveer het ideaal van een goed rechtslichaam, er zonder is de krijgsraad hetgeen hij nu is. Eu maak er vooral spoed mee; de markt der rechtsgeleerden is overvoerd, men heeft ze voor'rgrijpen. Nogmaals het geldt hier het heilige recht! Nog eenige andere verbeteringen die aangebracht kunnen worden zijn volgens mjjn oordeel: De beraadslaging heeft plaats buiten de vergaderzaal (door den krijgsraad afzonderlijk). De stemming over het schuldig of niet schuldig en over de te bepalen straf heeft plaats met gesloten briefjes. De uitspraak heeft plaats bij monde van den president. Onderzoeken geschieden (tenzij anders bepaald wordt waar dit niet mogelijk is) steeds in loco door den auditeur-militair, bijgestaan door twee officieren-commissarissen. De betrekkelijke stukken circuleeren steeds vóór elke krijgsraadzit ting bij de leden. Gaarne zou ik hieraan toevoegen, dat bij appèl dezelfde verdediger optreedt voor 'r. H. M. G die voor den krijgsraad heeft gepleit, maar dat is helaas in Indië niet. mogelijk. Doch genoeg, vuile aan wie er meer van weet, verbetere wie het beter weet. Ik voor mij zal reeds zeer tevreden zijn, indien ik heb aangetoond dat de schuld van den droevigen toestand, waarin het Militaire

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 347