24 In het 5e deel worden na eenige algemeene beginselen de bewegin gen en formatiën in de nabijheid van den vijand behandeld van de groep, de compagnie, het bataljon en de brigade, de divisie of het legerkorps, verder algemeene beginselen gegeven betrekkelijk de verdediging en voorschriften voor de munitieaanvulling. De algemeene beginselen omschrijven de beveiliging van den troep bij de mogelijkheid van eene vijandelijke ontmoeting, de zonen van het artillerie- en infanterievuur, de verdeeling der troepen in liniën, de gesloten en verspreide orde, de afstanden en tusschenruimten tusschen liniën, de frontuitbreiding, marschrichting en marsch- discipline, het geven van gevechtsbevelen en de hoeveelheid mede te nemen munitie. De bewegingen en formatiën van de groep zijn natuurlijk alle elementair en bevatten niets bijzonders, die van de compagnie bevat ten enkele zeer algemeene aanwijzingen voor het gebruik der sectiën, de vuren, de frontuitbreiding, de bewegingen tusschen 3000 tot onge veer 1500 yards, tusschen 1500 tot 800 yards ongeveer, en beneden 800 yardsverder over het afwachten van een cavalerieaanval, het verzamelen, den stormaanval en het geven van bevelen enz. Bjj het bataljon wordt over dezelfde zaken gesproken en bovendien nog een enkel woord gewijd aan de verkenning, het geven van bevelen, het van het paard stijgen enz. Hetzelfde geldt voor de brigade, de divisie of het legerkorps. Bij de algemeene beginselen betrekkelijk de verdediging worden verschillende eischen opgenoemd, waaraan eene te bezetten stelling moet voldoen en eenige regels gegeven voor de verdeeling der troepen, die de stelling moeten bezetten. Het hoofdstuk over de munitieaanvulling is zeer volledig, dat over het nachtgevecht uitgebreider dan in eenig ander voorschrift. Het hoofdstuk over „tactics" heeft voornamelijk het infanterie- gevecht op het oog, doch geeft ook eenige algemeene regels voor het gebruik van cavalerie en artillerie, Er wordt daarin gewezen op het noodzakelijke van het aannemen der verspreide vechtwijze tegenover de moderne wapenen en op het noodzakelijke om den troep op adem te houden in het belang van het vuurgevecht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 35