352 Men kan daarover denken gelijk men wil, men kan een geheel andere opinie zijn toegedaan, maar verderop in dit artikel zal blijken hoe ik juist het minder goed gaan van vele Sandelwoods toeschrijf aan een te vroegtijdig bewerken van den hals in zijn bovenste of voorste helft. De africhting stelselmatig doorgevoerd, brengt anatomische veran deringen te weeg in de wijze van aaneenvoeging en buiging van beenderen tot gewrichten, in de ontwikkeling van zekere spiergroepen, absoluut zoowel als relatief, in verhouding tot anderen. Het is dus noodig, wil men zich rekenschap geven van hetgeen bij de africhting gebeurt, van den invloed welke de dressuur op het paard heeft, dat men van de anatomie van beenderen, gewrichten, banden en spieren, in grove trekken en voorzoover dat voor dit doel gevorderd wordt, kennis bezit. In gezaghebbende werken over af richting wordt geheel gebouwd op de anatomie en mannen die veel succes hebben als africhter-instructeurs plegen, schoon geen vee artsen zijnde, de waarde van deze kennis volkomen te beseffen. De kieschheid verbiedt hier namen te noemen, maar wie bekend is met hetgeen in Nederland al zoo op het terrein van africhting voorvalt en wie daar reputatie bezitten, die weet dat er ook in patria zulke mannen in het leger zijn. En in het buitenland zijn er verschei- denen. De eruditie van mannen als Haabe, Bonnal, Duhousset, Lenoble du Teil, Marey, Muybridge, is ongetwijfeld ieders bewon- deriug en achting waard. Alvorens te beginnen met de vereischte anatomische beschouwingen, geloof ik dat het zijn nut heeft, nog een en ander te bespreken betreffende een pair zaken, welke dikwijls te pas komen bij de afiichting, ik bedoel het zijdelingsch evenwicht, hefboomswerking in verband met spiermechanisme en het hellend vlak. A. Het zijdelingsch evenwicht. Het oudersteuningsvlak van het paard is een rechthoek het evenwicht op de vier beenen is meer stabiel naar gelang het ondersteuuingsvlak grooter wordt, het zwaartepunt lager ligt, de resultante der zwaartekracht dichter is gelegen bij het snijpunt der diagonalen. Bij beweging schommelt het lichaam om het stabiele eveuwicht. Daar er een val moet ontstaan wanneer de resultante der zwaartekracht buiten het ondersteuningsvlak komt en

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 363