355 der spierwerking, de kracht het grootst zijn. Overigens dienen de beenuitsteeksels, waaraan de spieren zich bevestigen oid het begin der werking te vergemakkelijken, wijl zij oorzaak zijn dat de spieren bij hun aanhechtingspunt min of meer van de beenderen zijn verwijderd. Zulk een rol spelen het haakbeen, de sesamsbeenderen, de draaiers aan opperarm en dij, de kam van het schenkelbeen en in hooge mate het hielbeen. C. Hellend vlak. In het lichaam van het paard komen verscheiden hellende vlakken voor, alsgewrichtsvlakten, het schouderblad, bij vele paarden het bekken. Wanneer een gewicht zich langs een hellend vlak beweegt, is de kracht waarmede het daar langs wordt getrokken gelijk aan het gewicht maal de sinus van den hoek, welken het hellend vlak maakt met den horizont. Hoofd, nek en hals. De hals is om de volgende redenen van zeer groote beteekenis voor de dressuur. Ten eerste zijn hoofd en hals, door het overwicht dat zij aan het geheele lichaam geven, door hun ligging vóór den romp, door hun aanmerkelijk absoluut gewicht en door de beweeg lijkheid in alle richtingen van den hals, van zeer ingrijpenden invloed op de zwaarteverdeeling, al naarmate de houding welke zij innemen, en dus op het evenwicht. Ten tweede is zonder een goed bewerkten hals en nek het paard, al is de achterhand onder gebracht, volstrekt met geheel onder de heerschappij van den ruiter. Ten derde komen in het gewicht en in den aanzet van het hoofd, in lengte, breedte on oor spronkelijke richting van den hals, alsmede in de wijze waarop de hals uit schoft en voorborst te voorschijn komt en tegen de schouders aansluit, aanmerkelijke verschillen voor, waarvan het noodig is, de ge volgen voor de africhting te overzien en juist te schatten, om eensdeels te beoordeelen of het paard geschiktheid bezit als rijpaard en zoo dat het geval is vervolgens te kunnen individualiseeren, d. w. z. ieder paard bij de africhting te behandelen of doen behandelen overeen komstig zijn eischen. Want omdat de paarden onderling behalve in temperament en

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 366