356 karakter zooveel verschillen in bouw, is het ondoenlijk alle paarden op dezelfde manier te behandelen en de verdienste van een goed africhter is zeker voor een aanzienlijk deel daarin gelegen, dat hij met overleg de remonterijders indeelt voor de verschillende paarden en daarna nog steeds die remonterijders telkens instructies geeft hoe te handelen, sinds het geen betoog behoeft dat een remonterijder die, zelfstandig optredende, verschillende paarden goed zou kunnen africhten al een zeer groote zeldzaamheid is, wijl daartoe meer ver- eischt wordt dan het gymnastisch deel van het rijden n. m. den juisten blik op ieder paard. In het algemeen mag men gerust zeggen dat de remonterijders ledepoppen zijn, waarvan de instructeur aan de touwtjes trekt. Het komt er dus maar op aan dat hij dit op de juiste manier doet, niet trekken „quand même", verschillend in vele gevallen naar de eischen welke ieder paard stelt. Van het hoofd is voor de dressuur van beteekenis het gewicht van het geheel en de breedte der kaken. Vroeger werd aan de meerdere of mindere dikte der lagen veel grooter beteekenis gehecht voor de africhting dan thans. Ofschoon niet valt te loochenen dat een paard met dikke, ronde lagen minder gevoelig zal zijn voor een gelijke inwerking van het gebit dan een met scherpe, smalle lagen, spreekt van zelf dat de mate van ge voeligheid van den mond duidelijk aan den ruiter moet te kennen geven, welke inwerking hij moet aanwenden, maar de gevoeligheid van den mond alhoewel men die zelve zeker kan behouden of ver minderen, ja totaal wegnemen, en zij bovendien ongetwijfeld indi vidueel verschilt, die .gevoeligheid in den mond berust waarlijk niet in de eerste plaats op de gevoeligheid der lagen, maar wel op de geheele dressuur, op de bewerking van de achterhand in de eerste plaats. Een onafgericht paard, dat nog nooit een bit in den mond heeft gehad, heeft toch zeker wel gevoeliger lagen, gevoeliger in den zin van ontvankelijk voor inwerking van een druk dan een afgericht dier, waarbij onvermijdelijk de honderde malen inwerking van trens of stang een zekere plaatselijke afstamping van het gevoel heeft teweeggebracht. In weerwil daarvan zal het afgerichte paard op teugelhulpen, ja op teugelhulpen alléén gelijk die zoo vaak

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 367