357 worden aangewend, beter reageeren dan het onafgerichte, ook op de zuiver terugwerkende teugelhulpen zóó eenvoudig dat hier het aan- leeren in den zin van begrijpen geen rol kan spelen. Het gewicht van het hoofd is van grooter betcekenis want, dat is eenvoudig niet weg te cijferen, die doode massa speelt per se haar rol door de zwaartekracht bepaald en daarmede moet dus rekening worden gehouden. Een zwaar hoofd verplaatst het zwaartepunt naar voren, belemmert de beweging der voorbeenen, is zwaar in de hand en vermindert de snelheid van het paard. De meerdere of mindere lengte van den hals kan trouwens aan merkelijke correctie ten deze aanbrengen. Echter blijft steeds voor het rijpaard een licht hoofd verkieslijk boven een zwaar. De breedte der kaken verschilt aanmerkelijk; dit ligt hoofdzakelijk aan de meerdere of mindere dikte der kauwspieren, intusschen passen bij een over het geheel zwaar hoofd in den regel zware kaken. Zij kunnen daardoor ongetwijfeld het bijbrengen, maar vooral het afbuigen hinderen, bemoeielijken en zoodoende oorzaak zijn dat de dressuur langzaam vordert of nooit die volkomenheid bereikt, welke anders mogelijk ware, en zeker vordert een dergelijk paard, omdat het zich met meer succes tegen den ruiter kan verzetten, een meer dere bewerking van de achterhand en dus een sterkere achterhand. Wat de richting van het hoofd aangaat, men noemt die goed (spre kende natuurlijk van het onafgerichte of van het onbestegen en niet opgestangde paard in volkomen ongedwongen houding) wanneer de as met den horizont een hoek maakt van ongeveer 45°. De strek en buigspieren van en langs den hals werken dan beide het gunstigst. Aangezien wij echter bij de bewerking van het paard de buigers van het hoofd meer ontwikkelen dan de strekkers, verbreken wij dat evenwicht en maken wij ten slotte een paard met een verticaal of bijna verticaal gedragen hoofd, maar van den aanvang af en ook in de eerste maanden der dressuur mag immers het paard die hou ding nog niet hebben, want aangezien zij dan volstrekt niet geëven- redigd is aan de bewerking van de achterhand, stelt zij op dat tijdstip een fout daar, een middel voor het paard om zich aan de verdere bewerking van de achterhand, aan het verzamelen te onttrekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 368