358 Wanneer het hoofd meer horizontaal wordt gedragen, rijst het zwaartepunt en komt het naar voren, het indringen der lucht in strottenhoofd en luchtpijp wordt vergemakkelijkt, de stabiliteit van het evenwicht vermindert, de voorbeenen zullen hunne beweging moeten versnellen om den val naar voren te voorkomen, de achter hand wordt verlicht, kortom hier zien wij al de eigenaardigheden van den snellen gang, waarbij die houding van het hoofd inderdaad past; maar voor het rijpaard dat beheerscht zal worden en geheel in de hand moet zijn, is het horizontaal gedragen hoofd een groot nadeel. De werking van het gebit op de lagen is niet meer loodrecht of bijna loodrecht, het werkt vrij wel slechts op de mondhoeken; de teugelhulpen gaan in nek of hals verloren en eindelijk zijn door de inrichting van het gewricht tusschen atlas en draaier (len en 2en halswervel) zijdelingsche bewegingen van het hoofd in die houding zoo goed als onmogelijk. Deze houding pleegt vrij constant den verkeerden hals te begeleiden. Wanneer het hoofd verticaal wordt gedragen, verplaatst zich het zwaartepunt naar achteren en beneden, hetgeen de stabiliteit van het evenwicht vermeerdert. De snelheid van den gang zal er onder lijden, maar de gang is meer verheven en verzameldmits gepaard gaande met een be hoorlijke richting van den hals, is deze houding van hoofd dan ook geschikt voor het volkomen gehoorzame rijpaard. Nek. De nek, de verbinding vormende van hoofd met hals, ter wijl veel bewegingen die wij van het paard verlangen een buiging van hoofd op hals vorderen, is van gewicht voor de africhting. Het hoofd bewegende op den hals neemt daarbij den eersten halswervel mede. Bij het bijtoomen en afbuigen met fixeeren van den hals vermag het hoofd op den atlas (len halswervel) slechts weinig te draaien; de atlas draait al zeer spoedig mede, immers de maximum beweging naar boven en beneden welke de gewrichtsvlakten onderling gedoogen is 20° en zijdelings nog iets minder. Ten einde de zoo gewenschte groote beweeglijkheid in den nek te verkrijgen, worden gevorderd een zekere lengte dier verbinding en een geringe breedte of hoogte. Een korte, zware aanzet van hoofd

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 369