362 on doorgereden paard ziet men dadelijk dat het is afgericht. Er zijn echter veel paarden, vooral in Indië, waarop jaren lang een mensch heeft gezeten, maar die in hun uiterlijk noch wat hals, noch wat rug, lenden, beenen of gang betreft doen zien, dat zij zijn afgericht; het natuurlijk gevolg daarvan is, niet alleen dat rijp en groen rijdt maar ook dat iedereen paarden heet af te richten. Met de dressuur beoogen wij in den hals successievelijk en in hoofdzaak de volgende veranderingen aan te brengen: fixeeren van den oorsprong van den hals, bijbrengen van het hoofd, dus buigen tusschen atlas en draaier, oprichten en ineenschuiven van het midden van den hals. Men houde in het oog, dat bij de bewegingen welke besproken zullen worden de aangegeven spieren hoofdzakelijk worden ingespannen. Bijna iedere beweging in het menschelijk of dierlijk lichaam, hoe ook en waar ook, wordt uitgevoerd niet door een, maar door meerdere verschillend werkende spieren te zamen, waarvan echter aan één of een paar het leeuwenaandeel toekomt. Ofschoon de africhting aanvangt met het doen nageven van den rug en dus in dien tijd van opzettelijke bewerking van den hals geen sprake is (lees mag zijn), is het duidelijk dat toch onwillekeurig van meet af aan de hals wordt bewerkt. In den aanvang moeten, bij welken bouw van hals ook, het hoofd en dus ook de hals laag worden gehouden, al zijn de hulpen daartoe soms zeer verschillend afhangende van de neiging van het paard om den neus in den wind te steken of achter het bit te komen, maar de neus laag, de hals ver vooruit is zeker in den beginne lang noodig, wijl daardoor de rug rijst, zijn draagvermogen vermeerdert, de neiging tot spannen tegen het zadel zal afnemen. Want al beoogt men nageven, d. w. z. niet meer krampachtig omhoogspannen van den rug, waarbij de buikspieren een rol spelen, dat is heel iets anders dan het ongedwongen rijzen van de lijn der rugwervels wat voort vloeit uit laag houden van hoofd en hals, waarbij van krampachtig spannen geen sprake is en waarbij, gelijk gezegd, het draagver mogen vermeerdert. Naarmate het paard meer neiging heeft tot een verkeerden hals door aangeboren bouw, voornamelijk gepaard gaande met coup de hache, is natuurlijk lage hoofdstelling meer noodig. Het is onbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 373