366 stelt spoedig zijne troepen naar gindsche streken te verplaatsen, waardoor de strategische verbindingslijn bij eventueeie operatiën te gen Indië zeer verkort en verbeterd wordt. Ook zal weldra de spoorlijn Wladikawkas-Petrowsk over Derbend verlengd zijn tot Baku, waardoor het Czarenrijk, behalve over een Trans-Kaukasischen spoorweg, tevens zal beschikken over een Cis- Kaukasischen, die niet alleen een snelle verbiuding vormt tusschen de Zwarte- en Kaspische zeeën, maar ook het Russisch oorlogsbestuur ten allen tjjde de gelegenheid verschaft, op elk gewild oogenblik zijne troepen naar Trans-Kaspië te verplaatsen. Voor dit vervoer beschikt Rusland niet alleen over de 15 stoomsche pen (waaronder 8 gewapende) der Kaspische zeeflotille (1), maar tevens over de vele vaartuigen der handelsvloot, waarvan er jaarlijks 10000 de haven van Baku bezoeken en tot deze behooren o. a. meer dan 50 groote petroleumbooten, die zich bijzonder goed leenen voor troepentransport- Reeds onder Catharina II en Paul I werd Rusland's gezag ten Koordoosten der Kaspische zee in de Ivirgisensteppe uitgebreid en na dien tijd, tijdens de regeeringen van Nicolaas I, Alexander II en Alexander III, werden deze veroveringen in Zuidelijke en Zuidoos telijke richting voortgezet. Alleen Afghanistan, het onder Russischen invloed staande Khanaat van Bokhara en het Pamirgebied, vormen nog een afscheiding tusschen Rusland en de Britsche bezittingen in Indië; doch deze staten die op zichzelf, wat aangaat militaire waar de, van zeer weinig belang zijn en wier integriteit ook niet door daarbij geïnteresseerde mogendheden wordt gewaarborgd vormen bij een eventueelen aanval op Engelsch-Indië geen bepaalden hin derpaal. Op het oogenblik gaat de Russisch-Trans-Kaspische spoorweg tot Duschak, een plaats, die slechts 50 GM. van Herat verwijderd is; doch weldra zal deze lijn zijn doorgetrokken tot aan Oud-Serachs (d. i. 150 KM. meer Oostwaarts) en staat men eenmaal in dezen voor een fait accompli, dan zal Rusland's invloed merkbaar zijn tot in de nabijheid der „Indische Poort." Bovendien wordt het tegenwoordige (1) Bovendien zijn er in Rusland, Engeland en Zweden nog 20 stoomschepen be- stold en zoo het heette, waren er hiervan in 1888 reeds 10 gereed,

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 377