f 368 eeuwen in deze streken het hout voor het steenbakken ontbroken heeft. De tegenwoordige bezitters zijn dan ook reeds begonnen met het beplanten van den bodem en hebben hiermede reeds goede resul taten verkregen. Bij elk station van eenige beteekenis vindt men uitgestrekte aan plantingen van jonge boomen, die gaandeweg langs de waterloopen verdeeld worden, waar zij niet beschadigd worden door kameelen, geiten en andere tegenstanders van het plantenrijk. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Russen bij hun voorwaartsrukken in de richting van Afghanistan, uit een oeconomisch oogpunt niet veel gewonnen hebben, of wel om Skobeleff's uitdrukking te be zigen„de Aziatische huid is tot nu toe het looien niet waard geweest." Zij hebben er echter hoewel het te betwijfelen valt, of dit oor spronkelijk hun oogmerk was groote strategische voordeelen mede behaald. Waarschijnlijk hebben dezelfde omstandigheden, die eertijds de Oost-Indische Compagnie er toe brachten allengskens over te gaan tot de verovering van Oost-Indië, hierop invloed uitgeoefend. Vergrootiug van grondgebied toch, was in den beginne het laatste doel dezer handelsmaatschappij. Het is evenwel te begrijpen, dat zoodra Rusland's invloed in Trans-Kaspië veld won, het zooveel mo gelijk pogingen aanwendde er de vruchten van te plukken, doch ook meermalen de waarde te hoog schatte. Over de werkelijke waarde dezer veroveringen kan echter alleen door militaire deskundigen, die deze streken bezocht en bestudeerd hebben, een juist oordeel worden geveld. Ieder, die in de gelegen heid was, de dageiijksche behoeften nategaan, zelfs van een kleine troepenmacht van 5 a 10000 man in landstreken, die niet in staat zijn meer op te leveren dan hetgeen noodig is voor de bevolking, zal zeer goed kunnen begrijpen, dat het voor het Russisch Leger bestuur een hoogst moeielijke zaak is, op eenig punt van de zeer uitgestrekte grenzen des rijks eene voldoenden voorraad levensmid delen op te stapelen voor een troepenmacht van 20 a 50000 man. Al mogen evenwel de hulpbronnen van het Trans-Kaspische ge bied gedurende tal van jaren zeer beperkt zijn, zoo ligt het echter voor de hand, dat de Russische Regeering niets onbeproefd zal laten i

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 379