369 om hierin verbetering te brengen. Er bestaan dan ook reeds vele ontwerpen tot verbetering der besproeiing van den bodem, waarmede de landbouw zeer gebaat zal zijn. Evenals overal, waar de ondervinding moet leeren, zullen vermoe delijk eenige dezer plannen slagen, terwijl andere zullen mislukken, doch het eindresultaat zal zijn dat de bodem meer productief zal worden, hetgeen niet anders dan ten goede kan komen aan de bevol king. Vooral de Trans-Kaspische spoorweg zal op een en ander grooten invloed uitoefenen. Evenals Engeland dat in hooge mate beeft ondervonden, zoowel in Indië als in andere gedeelten zijner Koloniën, draagt de aanwezigheid van een spoorweg veel bij tot het herstel der orde, zelfs bij de meest strijdlustige volksstammendit is dan ook reeds het geval geweest bij de Turkmenen en andere bewoners dier streken. Reeds afgeschrikt door bloedige en ongelukkige gevechten, heeft de beschavende invloed van het spoorwegverkeer deze stammen er ten slotte toe gebracht, zich geheel aan de overweldigers te onderwerpen en wel zoodanig, dat heden ten dage in dit uitgestrekte gebied de orde en rust even goed verzekerd zijn als in eenig deel van Indië. Tartaren en Europeanen ontmoeten er elkander zonder oogenschijnlijk eenige voor zorgsmaatregelen voor hunne veiligheid te nemen. In de straten van Samarkand ziet men geene gewapende politieagenten, te Bokhara kan elk Europeaan de geheele stad doorwandelen zonder bevreesd te zijn voor overlast, ja zelfs zonder de aandacht te trekken. Op de weekmarkten te Merw, waar vele Turkmenen uit den omtrek komen om hunne inkoopen te doen, ziet men tevens Russische sol daten en burgers, die allen in vrede leven, zonder dat iemand er aan denkt in eenig opzicht op zijne hoede te zijn. Deze algemeen heerschende orde is echter geenszins het gevolg van de aanwezigheid eener sterke troepenmacht. De Russische strijd krachten in Trans-Kaspië bedragen in vredestijd in de districten Ansun-Ada, Aschabad, Merw, Tschardschin, Kerki en Oud-Serachs circa 17700 man over een uitgestrektheid van 555000 K M2. (d.i. 15.000 KM2, meer dan Duitschland's oppervlakte). Deze troepen bestaan uit: 12 Bataljons, 14 Escadrons, 1 Batterij, 2 Spoorwegbataljons en 1 Compagnie Sappeurs. Dl. II, 1893. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 380