370 - Alle uit Europa komende reizigers, die deze streken bezoeken, zijn dan ook ten zeerste verbaasd over de weinige militairen, die men er aantreft. Ongetwijfeld heeft echter het bewustzijn, dat de spoorweg in geval van opstand in zeer korten tijd sterke troepenafdeelingen kan aanvoeren, een heilzamen en kalmeerenden invloed op de onte vredenen die nog onder de bevolking mochten worden aangetroffen. De groote veiligheid blijkt vooral uit het feit, dat de Trans- Kaspische spoorweg over zijn geheele uitgestrektheid slechts bewaakt wordt door soldaten der spoorwegafdeelingen, die met tusschenruim- ten van enkele mijlen langs deze lijn zijn geposteerd. Burgers noch soldaten dragen wapens en de Russische Zaakgelastigde te Bokhara woont in een gewoon huis, dat slechts bewaakt wordt door een wacht van 20 Kozakken, ofschoon in geval van oproer de meestna- bijzijnde hulp (uit Samarkand) eerst na verloop van 24 uur ter plaatse kan zijn. Het valt dus niet te ontkennen, dat Rusland's wijze van beheer in deze streken belangrijke verbeteringen heeft aangebracht en onder deze moet in de eerste plaats gewezen worden op de volkomen veilig heid van personen en goederen. Eertijds toch vormden deze streken, door alle tijden heen, de ba kermat van een gruwelijk despotisme, alwaar rooverijen en regeering- loosheid aan de orde van den dag waren. Het bij de Aziatische volken ingevoerde Russische administratie wezen houdt volkomen rekening met den aard der bevolking en verschilt in dit opzicht geheel en al van het Engelsche stelsel. Zelfs van Britsche zijde wordt erkend, dat Engeland's belastingstelsel en rechtspleging te ingewikkeld zijn, om bij de meeste Indische volken toegepast te worden. Dit zal nog duidelijker blijken, indien men weet dat Engeland afgelegen districten onder z. g.„Staatkundige Controle" heeft gesteld; d. w. z. onder het onmiddellijk bevel van meestal militaire ambtenaren, die op dit gebied slechs zeer weinig vakkennis bezitten en gemachtigd zijn, de onder hun bevel geplaatste districten in zeer absoluten zin te besturen. Bij de aan Rusland ouderworpen vol ken van Centraal-Azië, is dit echter overal het geval. Terecht toch heeft Moscovië ingezien, dat het op den duur onmo gelijk is, Aziaten mot Europeanen gelijktestellen, want bij velen zou zachtheid voor zwakte worden gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 381