- 372 in dorpen, die alleen op marktdagen door hen verlaten worden. In den omgang met Europeanen zijn zij eenigszins terughoudend en zij nemen dan ook niet licht bij deze laatsten dienst. De Tajiks of Sarten zijn kooplieden en hebben van dezen de eigenaardige karaktertrekken. Bijna alle winkels der groote steden, zooals te Samarkand en Bokhara, worden door hen gehouden en velen hunner bekleeden betrekkingen bij Europeanen. Zij zijn vrede lievender dan de Tartaren en Turkmenen. Laatstgenoemde stammen spreken Tartaarsch en Turksch, doch de Tajiks bedienen zich uit sluitend van de Perzische taal. De moeielijkheden, verbonden aan den bouw en het onderhoud van de spoorlijn Kaspische Zee Samarkand, zijn algemeen bekend- Hij, die in deze onherbergzame streken zulk een reusachtigen arbeid op touw zet, legt ontegenzeggelijk groote bewijzen van onder nemingsgeest en vastberadenheid aan den dag; doch toen eenmaal het werk was aangevangen, ondervond men de grootste bezwaren bij den aanvoer van voldoend materieel uit Europa om dit grootsche plan te voltooien. Tot aan de oase Merw voert de spoorweg door een landstreek, die (uitgezonderd de eerste 25 mijlen) even vlak is als Pendjab. Bepaalde moeielijkheden ondervond men eerst in het terreinge deelte tusschen de oase Merw en den Oxus. Na deze rivier ver laten te hebben, komt men over een uitgestrektheid van circa 15 mijlen in een heuvelachtig, zandig terrein, dat in de lente met dicht houtgewas is bedekt en bij het werk veel last veroorzaakte. Daarna volgden de zandverstuivingen, die aan den onderbouw vele hinderpalen in den weg legden. Nu evenwel eenmaal deze arbeid - gereed is, belemmeren zij volgens de getuigenis van Russische ingenieurs den loop der treinen niet meer, zooals wel 't geval is met de sneeuw in de meeste dalen van Rusland. In het ongunstigste geval kan hierdoor over het geheele traject slechts een vertraging ontstaan van enkele uren. Het zwakke punt dezer spoorwegver binding is de houten brug over den Oxus, daar deze steeds ten gevolge van hoogen waterstand en te zware belasting aan vernie ling is blootgesteld. Doch zulk een ongeval zou de verbinding niet ernstig verbreken, daar overvloed van rollend en ander materieel op

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 383