373 don tegcnoverliggendeu oever voorhanden is, en passagiers en goe deren gemakkelijk met booten zijn over te zetten. In ieder geval zou deze brugvernieling een voorbijgaande zijn, daar de houten constructie gemakkelijk hersteld kan worden, temeer daar het hiertoe benoodigd materieel in voldoenden voorraad ter plaatse aanwezig is. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat Trans-Kaspië zeer slecht zal kunnen voorzien in de verpleging van een Russisch leger, dat tegen Indië moet opereeren. Deze strijdmacht zal dan ook van den beginne af aan verplicht zijn tot den aanleg van magazijnen, teneinde steeds behoorlijk in het onderhoud der troepen te kunnen voorzien. De Trans-Kaspische spoorweg evenwel vormt in zoodanig geval een volkomen veilige gemeenschap, daar hij nergens bedreigd wordt door eene onbetrouw bare bevolking. Integendeel; allicht zal het Russische Legerbestuur over de be woners der landstreek kunnen beschikken bij den bouw van eventueel langs deze lijn aanteleggen magazijnen. De drie te volgen wegen (de route door Noordelijk Perzië daar gelaten) bij een Russisch offensief tegen Indië, zijn: D de weg van Samarkand door de Akserai- en Kundusdalen; 2e de weg van Buchara naar Balch (over den Hindukusch); en 3e de weg van Dusehak over Oud-Serachs en Herat naar Kabul. Van deze wegen is laatstgenoemde voor de hoofdoperatiën onge twijfeld het meest te verkiezen. Door zijne betrekkelijke nabijheid tot de Kaspische Zee onderhoudt deze weg veel gemakkelijker de verbinding met de rijke provinciën van Zuid- en Midden-Rusland, alsmede met de garnizoenen van den Kaukasus. (Dit gouvernement heeft onlangs een aanzienlijke ver. meerdering van strijdkrachten verkregen). Beide eerstgenoemde wegen daarentegen loopen door een moeielijk begaanbaar, bergachtig terrein, dat ten deele door oorlogzuchtige Afghaansche volksstammen wordt bewoond, zoodat zoowel de op- marsch der troepen als het transport van oorlogsmaterieel zeer vele moeielijkheden zou ondervinden. De weg naar Herat echter voert door een vruchtbare, gemakkeljjk doortetrekken landstreek. De om-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 384