374 trek van Herat, een der vruchtbaarste en meest bevolkte Azia tische dalen, waarin de handelswegen van Kabul, Balch, Bokhara, Chiwa, Heschhed, Ispahan, Seistan en Kandahar uitmonden, verschaft den Russen nadat zij van af Duschak circa 65 mijlen hebben afge legd een nieuwe operatiebasis, alwaar hunne strijdkrachten zich ver zamelen en tot verademing komen kunnen, en zich zoodoende van hieruit kunnen voorbereiden tot den eigenlijken aanval op Britsch-Indië. Bovendien zou indien een gedeelte der troepen over Perzisch grond gebied naar Meschhed trok in deze richting het voorwaartsrukken der Russen langs twee liniën kunnen plaats hebben. Verzet echter Perzië zich daartegen en treedt het vijandig op tegen een dergelijk offensief, dan kan Rusland op verschillende wijzen den Persischen aanval op zijne verbindingslinie gemakkelijk afweren en wel: le door het bezetten van Asterabad en Schahrud; 2e door het bezetten van Abbassabad, aan den Noordwestelijken rand der zoutsteppe van Khorassan of wel 3e door van uit den Kaukasus Teheran te bedreigen. Wil daarentegen Rusland elk conflict met Perzië vermijden, dan zal het zich met den weg over Oud-Serachs moeten tevreden stellen. Om zich een denkbeeld te vormen van de afstanden, die ingeval van een Russisch offensief tegen Britsch-Indië zullen moeten door- loopen worden, zij vermeld, dat de Russische operatielijn van Baku tot Herat 100 Duitsche mijlen en de te voet van Duschak over Oud-Serachs naar Herat afteleggen route 65 mijlen bedraagt, terwijl de geheele lengte der Russische operatielijn van af Baku tot Peschawar, aan de Westgrens van Indië, 320 mijlen beloopt, een uitgestrektheid, die bijna het drievoud is van den afstand Weenen Marseille. Deze enorme afstanden maken dan ook de tusschenbasis van Herat voor den Russischen aanval op Indië bepaald noodzakelijk. Mocht Rusland evenwel, tengevolge van Perzië's houding, overgaan tot een bezetting van Asterabad en Schahrud, dan vindt het van hieruit tevens een tweede marschlinie, die begint bij de aan de Kas pische Zee gelegen haven Tschikischlar en verder over Meschhed door het Noordelijk, vruchtbare gedeelte van Khorassan naar Herat voert. Hoewel men laugs deze route over geene spoorwegverbinding kan beschikken en hare lengte 145 mijlen bedraagt, zal zij voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 385