VERDEDIGING VAN NEDERLANDSCH-INDIE. Omtrent den inhoud van de binnenkort te verschijnen brochure van den luitenant W. R. de Greve, kan het volgende worden medegedeeld In het eerste hoofdstuk stelt schrijver eenige algemeene beginselen, waarop naar zijne meening de verdediging van den geheelen archipel moet berusten. Daar het eenige rationeele middel tot krachtdadige verdediging van een geheel eilandenrijk, n. 1. eene sterke marine, boven onze krachten gaat, overweegt S. hoe de verdedigingsmiddelen te land moeten zijn verdeeld, om, zij het niet den geheelen archipel, dan toch de meest belangrijke gedeelten daarvan voor eene vermeestering te vrijwaren. Na de verschillende eilanden uit een commercieel en een staatkundig oogpunt onderling vergeleken te hebben, komt hij tot het besluit, dat de waarde van Java die van alle andere eilanden, zoowel van elk afzonderlijk als van alle te zamen, zoo zeer overtreft, dat het behoud van dat eiland eene allereerste voorwaarde voor ons koloniaal bestaan moet genoemd worden en dat daarom voor een der andere eilanden, eerst dan buitengewone uitgaven of troepenlegeringen met het oog op een buitenlandschen vijand, mogen plaats hebben, als Java voldoende beveiligd is. Als tweede beginsel meent S. te moeten stellen, dat bij het beramen van een verdedigingsplan voor Java niet zal mogen worden gerekend op de troepen, welke, in tijd van vrede met het buitenland, noodig zijn tot handhaving van ons gezag in de buitenbezittingen. Een groot aantal bladzijden wijdt S. aan het 3" hoofdbeginsel n. 1. dat eene marine voor de defensie noodzakelijk is, en dat men bij het vaststellen van de hoofdtaak dezer marine en in verband daarmede van hare samenstelling, minder het oog moet gevestigd houden op eene verdediging van den geheelen archipel, op offensieve handelingen in het groot, of op het doen van afbreuk aan 's vijand handel, dan wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 387