- 377 op hot hoofddoel der verdediging n. 1. op het behoud van Java. Hij betoogt dat voor dat doel, met betrekkelijk geringe kosten, eene groote kracht in een aantal schepen met groote snelheid en geringen diep gang, benevens in een aanzienlijke hoeveelheid torpedobooten in de ondiepe vaarwaters in de nabijheid van Java's kusten kan verkregen worden; doch dat voor alles voor het actief optreden van eene op die wijze samengestelde marine moet worden gezorgd voor eene goed versterkte en gemakkelijk te verdedigen oorlogshaven op de Noordkust van Java. S. toont verder aan dat alleen de reede van Soerabaija (straat Madura) daarvoor geschikt is. In het tweede hoofdstuk gaat S. na, hoe de verdediging van Java op rationeele wijze moet plaats hebben. Hij betoogt dat de langgo- strekte vorm van het eiland en de geringe sterkte van het leger in verhouding tot de vermoedelijke sterkte van den aanvaller, oorzaak zijn dat eene krachtige verdediging van het geheele eiland eene on mogelijkheid zal blijken, en dat wij dus niet in staat zullen zijn om een overinachtigen vijand te beletteu zich in een gedeelte van Java vast te zetten. De vroeger gedane voorstellen tot het beletteu van dergelijke ondernemingen des vijands hebben dan ook steeds de nood zakelijkheid aangetoond van eene legersterkte veel te groot voor onze draagkracht. S. meent daarom, dat een rationeel verdedigingssysteem voor Java zich moet baseeren op een enkel centraal puntdat, al naar mate de omstandigheden ons min of meer gunstig zijn een kleiner ol giootei deel van het eiland met bedoeld punt als kern zal moeten woiden verdedigd en dat in de meest ongunstige gevallen toch nog dat ééne punt in ons bezit moet blijven, om van daaruit zoodra de gelegenheid daartoe bestaat offensief op te treden. Voor het centrale punt moet een der uit een militair, staatkundig, sociaal en commercieel oogpunt meest belangrijke plaatsen gekozen worden, gelegen in het meest gewichtige deel van Java. S. verdeelt Java over de lengte in drie deelen van ongeveer gelijke lengteuit gebreidheid en ongeveer gelijke oppervlakte en put uit de Koloniale Verslagen der laatste jaren de gegevens om te beoordeelen welke dei- drie deelen voor ons als koloniale en handelsmogendheid het meeste gewicht in de schaal legt. In de eerste plaats gaat hij na, welk gedeelte de meeste inkomsten

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 388