378 in de schatkist doen vloeien, en in verband daarmede waar de meeste welvaart heerscht; en vervolgens welk deel het meest belangrijk is met het oog op den uitvoer van stapelproducten. S. komt tot het resultaat dat Oost-Java in alle opzichten verreweg bovenaan staat. Ook toont hij aan dat Oost-Java beter dan de andere deelen van het eiland in de verpleging van liet leger in tijd van oorlog kan voorzien. Hij betoogt nu dat Soerabaija, in Oost-Java gelegen, het aange wezen punt is om de kern der defensie te vormen en zegt dat de bezwaren, die steeds bestaan hebben tegen eene verplaatsing van den bestuurszetel naar eene andere plaats dan Batavia, grootendeels worden opgeheven, wanneer voor den nieuwen bestuurszetel Soerabaija ge kozen wordt. Als een zeer belangrijk voordeel van de keuze van Soerabaija als centraal punt der defensie, noemt S. het feit, dat daardoor een zelfde punt gekozen wordt voor operatiebasis der marine en voor strategisch reduit der verdediging te land en dat daardoor eene concentratie van alle weermiddelen zoowel te land als ter zee verkregen wordtzoodoende kan men met een minder sterk leger volstaan, daar geene troepen behoeven te worden afgezonderd enkel tot beveiliging van de oorlogs haven; terwijl men den vijand verder tot het kiezen van een lange operatielijn dwingt, omdat eene landing van een geheel leger in de nabijheid van die haven, vooral als onze marine over een groot aantal torpedobooteu beschikt, zeer bezwaarlijk zal zijn. In het laatste gedeelte der brochure gaat S. na, hoe de verdediging zal moeten worden gevoerd, wanneer men Soerabaija als centraal reduit aanneemt. Naar zijne meeuing zal die verdediging zoolang mogelijk in het open veld moeten geschieden, doch zullen de troepen op Soerabaija moeteD terugtrekken en deze plaats tot het uiterste moeten verdedigen, wanneer het blijkt dat 's vijands overmacht te groot is, om hem met succes in het open veld te kunnen bestrijden. Daartoe is noodig dat Soerabaija in eene vesting herschapen worde. Een krachtig argument ten gunste van deze verdedigingswijze vindt S. in de wijze waarop Napoleon Dalmatië tegen eene vijan delijke invasie wilde verdedigen; door den langgestrekten vorm van dat land met eene overal genaakbare kust had men daarbij een analogen toestand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 389