27 waarin de verschillende gevechtsvoorschrifien vervallen, door regels te geven èn voor de compagnie, èn voor het bataljon, het regiment, de brigade enz. Dat euvel der herhalingen en der daarmede gepaard gaande noodeloos groote uitgebreidheid kleeft vooral de Fransche en niet minder de Russische voorschriften aan. Opmerking verdient het daarbij, dat juist deze beide legers in hun gevechtsvoorschriften voor troepen uit alle wapens bestaande, een uitstekend middel tegen dit kwaad aanbieden. Inderdaad verdient de vraag ernstig overweging of men bij het geven van gevechtsvoorschriffen niet volstaan kan met deze alleen voor een troep uit de verschillende wapens bestaande, uit te vaardigen. De voordeelen hieraan verbonden zijn groot; het eerste werd reeds genoemd, de voorschriften worden beknopter. Het tweede voordeel is gelegen in het feit, dat bij het geven van voorschriften voor het gevecht van eene uit alle wapens samengestelde troepeneenheid, waarbij men dan ook de treinen niet mag vergeten, vooral die regels tot hun recht komen, die betrekking hebben op de troepenleiding. En hierop komt het bij het geven van gevechtsvoorschriften toch voornamelijk aan, want moge het nemen van de juiste tactische maatregelen somtijds eene gave zijn, de richtige troepenleiding kan men zich alleen door aanhoudende oefening eigen maken. Geeft men dan in een gevechtsvoorschrift èn de algemeene begin selen waarnaar men te werk gaan moet bij het nemen van tactische maatregelen èn de voorzieningen, die men moet treffen om de ver schillende troependeelen in de gewenschte richting te doen werken, dan wordt zulk een voorschrift voor het gevecht, wat het m.i. feitelijk wezen moet, een zeer beknopt tactisch leerboek voor officieren, een middel om overal en altijd hun geheugen te hulp te komen, opdat zij zich voortdurend volgens de daarin gegeven regels oefenende, ten laatste volkomen geschikt worden voor het gewichtigste deel hunner moeielijke taak, n.l. de leiding van een gevecht. In tegenstelling met het Zwitsersche reglement dat de vechtwijze der drie wapens ter uitwerking aan de tactische leerboeken overlaat, komt het mij noodzakelijk voor, om in elk geval te beginnen met het

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 38