382 Argus en de Cycloop. De bouw van bovengenoemde zusterschepen (bestemd om in Neder- landsch-Tndië den opium-smokkelhandel tegen te gaan), ten behoeve van het Departement van Koloniën, opgedragen geweest aan de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Ylissingen, is geëindigd. De schepen hebben bij de proeftochten zeer goed voldaan en zijn op weg naar Indië. Beide vaartuigen behooren niet tot de eigenlijke oorlogsmarine, maar tot de zoogenaamde Indische Gouvernements-marine. Een korte beschrijving van deze opiumjagers vinde hier een plaats. De lengte bedraagt 57.3 M., de breedte 7 M., de maximum diepgang, met een steenkolenvoorraad voor 10 dagen, bij een 12 mijlsvaart 2.44 M. het waterdeplacement bij dien diepgang is 488 M3. De bepaalde maximumsnelheid moest bedragen 16 Engelsche mijlen per uur, maar bij de proeftochten verkreeg de Argus gedurende 4 uren een gemiddelde (maximum) snelheid van 17.2, de Cycloop van 17.5 Eng. mijlen per uur; dus schoone resultaten. De machine (met triple expansie) kan (als maximum) een vermogen van resp. 1480 (de Argus) en 1640 I. P. K. (de Cycloop) leveren. Het geheele schip, evenals alles wat daartoe behoort, is, in verband met den eisch eener groote vaartsnelheid, van sterke, doch lichte con structie. Het is gebouwd van gegalvaniseerd staal met teakhouten bin- nenbetimmering, en getuigd met 2 masten, waarbij steng en mast uit één stuk bestaan, en daarom ook wel polemasten worden genoemd. Op het dek bevindt zich een stoomankerspil en een stoomstuurinrichting. De kajuiten zijn electrisch verlicht, en de brug is voorzien van twee electrische zoeklichten, middellijn 50 cM. De machines zijn geconstrueerd met zoogenaamde bobweights, volgens het stelsel van Yarrow, waardoor de zoo onaangename trillingen wor den voorkomen, hetgeen bij de proeftochten ook bleek. NB. Bobweights zijn tegengewichten bestemd om de werking der middelpuntvliedende kracht bij krukken (waardoor druk en trillingen ontstaan, die op het geheele schip worden overgebracht), tegen te gaan. Opmerkenswaardig is het, dat deze machines de grootste zijn, waarop tot nog toe bobweights zijn toegepast. Zelfs bij 225 omwentelingen (dei- as) per minuut, werd in de machinekamer geen trilling waargenomen. Omtrent deze aangelegenheid zij hier nog medegedeeld dat het trillen van stoombooten niet veroorzaakt wordt door de beweging der schroef in het water, maar door zekere onregelmatigheden in de heên en weêrgaande

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 393