28 geven van gevechtsvoorschriften voor troepen, bestaande uit alle van hunne treiuen vergezelde wapens. Zooals wij te voren zagen, erkennen de Fransche en Russische voorschriften in zeer sterke, de Engelsche en Oostenrijksche in mindere mate het noodzakelijke van het geven van voorschriften voor derge lijke troependeelen. De groote vraag is dan of men met een goed voorschrift voor zulk een troep gewapend, de speciale voorschriften voor kleinere afdeelingen als b. v het bataljou of de compagnie missen kan. Het komt mij voor dat zulks inderdaad het geval kan zijn; immers èn de bataljons- èn de compagniescommandanten ontvangen volgens alle voorschriften bepaalde opdrachten. In de wijze van uitvoering dier opdrachten zijn zij vrij. Om hun bevelen in overeenstemming met de eischen van het oogenblik te kunnen geven, worden zij met den gevechtstoestand, voor zoover zij dien moeten weten, in kennis gesteld. Meestal zullen zij daarvoor minder voorzieningen te treffen hebben dan de aanvoerder van eene grootere afdeeling, en zullen zij ook altijd voor hun taak in het gevecht geschikt wezen, als zij gewoon zijn zich in vredestijd naar een voor grootere afdeelingen gegeven voorbeeld te oefenen, alsof zij steeds als geheel op zich zelf staande zullen moeten optreden. Hun moeilijk werk valt dan nimmer tegen, hetgeen wel het geval kan zijn als zij, gewend om op een strijden in grooter verband te rekenen, zich plotseling geheel los voelen en den steun missen, waarop zij onwillekeurig zijn gaan vertrouwen. De eisch, dat elk bevelhebber steeds bedacht moet zijn op het treffen van allerlei voorzieningen, geldt in zeer sterke mate voor ons leger, waarin het bataljon met daaraan toegevoegde hulpwapens en diensten soms reeds een strategische eenheid vormt, en waarin zoo dikwijls een optreden van eene enkele compagnie infanterie met wat artillerie, eenige genietroepen en een trein, noodzakelijk is. Onze compagniescommandanten moeten dan ook ten volle berekend zijn, om met hun compagnie en de daaraan toegevoegde hulpwapens en diensten te kunnen optreden. Over het moeilijke van die taak valt niet te twisten, dat kan alleen ontkend worden door personen, die zich nimmer goed rekenschap

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 39