398 nog in hen waren, mocht het dezen dapperen mannen gelukken door hunne flinke en vastberaden houding, de Rokka's te verdrijven en het transport voor een geheelen ondergang te behoeden. Ditmaal was het geheel eu al aan de zorgeloosheid van den Euro- peeschen sergeant Benjamins, transportcommandant, te wijten, dat het transport zulke zware verliezeu leedwant had hij met de noodige vei ligheidsmaatregelen gemarcheerd, door een paar man het boschje laten doorzoeken of anders een salvo daardoor heen gedaan, de hin derlaag zoude ontdekt zijn geworden, en mocht de overvalling niette genstaande dat niet zijn weggebleven, het transport had dan toch zeker betere maatregelen kunnen nemen om zich te verdedigen. Tengevolge dezer overvalling sneuvelden van onze zijde de sergeant Benjamins, na zich heldhaftig tegenover den vijand te hebben gedra gen en 3 Inl. fuseliers; zes Inl. fuseliers en 1 Inl. sergeant werden zwaar en licht gewond. Yan de 4 vrouwen, die hare echtgenooten op dit transport verge zelden, werd er een gedood en de 3 anderen zwaar gewond. Twaalf dwangarbeiders sneuvelden, terwijl 25 hunner zware en lichte wonden bekwamen. De vijand liet 6 dooden in onze handen achter, terwijl meer dan 20 dooden en gewonden, door hunne kameraden werden medegevoerd. Bij deze gelegenheid onderscheidde zich zeer gunstig de Inl. kor poraal Arta, die, nadat de transportcommandaut en later de Inl. sergeant buiten gevecht waren gesteld, het commando van het escorte op zich nam en door zijn voorbeeld en moedig gedrag de overigen tot krachtig optreden aanspoorde. Tot belooning voor zijn voorden vijand betoond moedig gedrag, werd genoemde korporaal terstond bevorderd tot sergeant en later bij Gouv. Besluit met de bronzen medaille voor Moed en Trouw beloond. Op het geweervuur dat te Wawa werd vernomen, rukte de 1° luitenant Schmidhamer met 15 bajonetten en een tiental met lansen gewapende dwangarbeiders in de richting van Wai mokeh uit, doch wegens het moeilijke terrein kon hij niet eerder dan ten 9 */4 uur v.m. de plaats bereiken, waar het onheil had plaats gehad. Bij deze patrouille had zich de officier van gezondheid le kl. Harte van Knijff aangesloten, die toevallig te Wawa vertoefde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 409