399 Ouderweg kreeg de patrouille S. de terugtrekkende Rokka's iu het gezicht, en werden op hen eenige salvo's afgegeven, doch de afstand, waarop de vijand zich bevond, was te groot dan dat van die salvo's uitkomsten konden worden verwacht. Zij werden dan eigenlijk ook meer gedaan, om het aangevallen transport onze nadering te melden en gerust te stellen. Het tooneel, dat het gevechtsveld aanbood, was erger dan men had verwacht. Uitgeputte en gewonde soldaten, bijgestaan door enkele moedige dwangarbeiders, stonden op post om een eventueel tweeden aanval of overvalling af te weren en de dooden en gewon den te beschermen. Hier en daar verspreid lagen de lijken der gesneuvelden en gru welijk verminkten met uitpuilende ingewanden en opengespleten schedels. Zieltogende gewonden, die erbarmelijk kermden, verzochten hun lijden kort te maken. De transportgoederen, voor het grootste gedeelte uit vivres bestaande, lagen overal verspreid; kisten waren met geweld opengeslagen en de inhoud geledigd. Alles wat eenigszins vervoerbaar was, was door den vijand medegenomen. Ra ter plaatse de noodige maatregelen getroffen te hebben, werd eene patrouille van 1 mandoer en 10 met lansen gewapende dwang arbeiders naar het strandbivouak gezonden om alle beschikbare tandoes en dwangarbeiders te halen (Wai-mokeh wist tot nog toe niets van het gebeurde af). Deze kwamen eerst ten kwart voor twaalf ure aan. Vóór dien tijd echter waren de zwaar gewonden in van spreien vervaardigde tandoes naar Wai-mokeh getransporteerd, waartoe een escorte van 10 man werd medegegeven. De minder zwaar gewonden vertrokken om 12 ure, nadat de tandoes en dwangarbeiders waren aangekomen. Na de lijken der gesneuvelden ter plaatse te hebben doen begraven en de zaken verder te hebben geregeld, keerde de patrouille 8. met het transport naar Wawa terug Goederen, die wegens gebrek aan dwangarbeiders niet konden worden opgevoerd, werden op eene verborgen plaats in veiligheid gebracht en aan het volgende transport verzocht die verder op te voeren. Daar de overvallers van het transport tot Noa-mèrèh en Ëko-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 410