401 wijl zware wacht- en transportdiensten de krachten der troepen en dwangarbeiders ten zeerste uitputten. Velen werden door koorts en buikziekte aangetast en spoedig was de ziekenzaal aan het strandbivouak overvuld met vele lijders, van welken sommigen overleden. Ook stierven vele dwangarbeiders bo vendien nog aan uitputting. Dat de bevolking van de Rokkastreek onze aanwezigheid in hun land met leede oogen aanzag, was aan geen twijfel onderhevig. Geen kans meer ziende om onze transporten te benadeelen, trachtten zij ons op andere wijze te treffen door het drinkwater van het bivouak Bo-rewoe te vergiftigen. lot twee malen toe werden hunne snoode pogingen echter verij deld, dank zij de voortdurende voorzorgsmaatregelen, die er dagelijks bij het ophalen van drink- en kookwater werden in acht genomen. Den 18en, 19en en 20cn September kwamen achtereenvolgens de Gouvernementsstoomers de Zwaluw, de Gier en de Raaf ter reede Aime- reh aan met diensttelegrammen en andere officieele bescheiden. Met deze gelegenheid vernamen wij dat door de Regeering was besloten, een expeditie naar Noord- Flores uit te rusten met hetzelfde doel als die van Zuid- FJores, terwijl de troepen van Zuid- Flores den last ontvingen tot nadere orders in hunne stellingen te blijven. De mijningenieur van Schelle met het mijnpersoneel en de heer Kleian kregen de opdracht zich onverwijld op de Gier in te schepen en naar de Noordkust (Toan) te stevenen, alwaar de Noordercolonne hen reeds wachtende was. De last aan de Zuidercolonne, om in de stellingen te blijven, had zeker ten doel, de bevolking van Zuid- Flores in het oog en in bedwang te houden, haar aldus samenwerking met de Noordelijke bevolking te beletten en zoodoende de Noordertroepen gelegenheid te geven het binnenland ongestoord in te gaan lot het opsporen der tinstreken. Was men beter ingelicht, dat er hoegenaamd geene gemeenschap bestaat tusschen de bevolking van Noord- en Zuid- Flores, in die streken althans, en dat er bij de bevolking hoegenaamd niets bekend is van wegen of voetpaden, die naar het Noorderstrand leiden, zeer zeker zoude de Zuidercolonne de opdracht niet hebben gekregen, om zoolang te blijven tot zij do troepen der Noordercolonne de hand zou hebben Dl. II, 1893. 9(]

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 412