403 verloren en schetste hem als een man vol brave en edele grond beginselen. Behalve de dagelijks terugkomende werkzaamheden viel er op Flores' Zuidkust niets meer van belang voor. Den 12eu November ontving de colonnecommandant van Batavia de mededeeling, dat de expeditie op Zuid-Fiores als geëindigd werd beschouwd en de troepen konden inrukken. De schepen Loudon en Tambora waren aangewezen om de expeditionnaire troepen naar Java over te voeren en zouden tegen den 18en daaraanvolgende in de Aimerehbaai aankomen. Dat deze blijde mare met groote vreugde en blijdschap werd ver nomen, kan licht verondersteld worden, vooral na zooveel ontberingen en zoo weinig voldoening. Den 14en November werd een begin gemaakt met het inrukken van het hoofdkwartier Bo-rewoe en het biyouak Watoe-loko; den 16en werd Do en den 17en Wawa ontruimd. Op den 18en November was de geheele expeditionnaire macht te Wai-mokeh bijeengetrokken. Gedurende het terugtrekken werden de troepen niet door den vijand verontrust, niettegenstaande achtereenvolgens de bivouaks in brand werden gestoken. Den 19en November embarkeerde de colonne aan boord der boven genoemde schepen en werd de terugreis naar Java aanvaard. Zonder het beoogde doel te hebben bereikt, eindigde aldus de Flores-tinexpeditie, die met de meeste geestdrift en opgewektheid en vol illusiën ondernomen, tot het laatste toe werd volgehouden, en waarbij trots allerlei wederwaardigheden, vermoeienissen en ontberin gen zoowel door officieren als minderen andermaal de schitterendste bewijzen van moed, volharding en plichtsbetrachting werden aan den dag gelegd. En al mocht deze ongelukkig geëindigde expeditie bij velen reeds in vergetelheid zijn geraakt, voor hen die haar medegemaakt en een werkzaam aandeel daaraan gehad hebben, zal zij steeds eene blij vende herinnering uitmaken. Had de Regeering kunnen besluiten meerdere troepen naar het oorlogsterrein te zenden, teneinde dieper het sterk bevolkte binnen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 414