30 digheden, niet het minst door minder goede opleiding, wel uitste kende vechtofficieren, doch minder goede troepenleiders waren. Komt men op grond van al deze overwegingen tot het besluit, dat het vaststellen van gevechtsvoorschriften voor een troep uit de verschil lende wapens en diensten samengesteld het verkieslijkst is, dan verdient nog de vraag overwogen te worden welk tactisch onderdeel men daarbij als uitgangspunt zal nemen en welke voorschriften men met betrekking tot de hulpwapens en diensten zal geven. Frankrijk geeft die voorschriften zooals we zagen voor de divisie, Rusland heeft geen bepaalde eenheid op het oog. Het komt mij gewenscht voor in dezen het voorbeeld van Frankrijk te volgen en voor die eenheid die te kiezen, welke in het gevecht de grootste rol speelt, waarmede het meest en het best gewerkt wordt en waarbij de hulpwapens en diensten zóó sterk vertegenwoordigd zijn, dat zij werkelijk gewicht in de schaal leggen. Yoor ons leger zoude ik daarom de brigade van 3 bataljons met daaraan toegevoegde artillerie, cavalerie, genietroepen en trein als uitgangspunt aanbevelen. Met die macht wordt in oorlogen tegen den Inlandschen vijand niet zelden gewerkt; tegenover den Europeeschen vijand zal ze dikwijls in werking treden. In elk geval kan men, door de voorschriften voor de brigade te geven, in alle mogelijke zaken voorzien. Eene tweede opmerking, waartoe men bij de lezing der verschil lende gevechtsvoorschriften komt, betreft het verschil in karakter van de voorschriften voor de compagnie en die voor het bataljon, het regiment en de grootere troependeelen De oorzaak daarvan moet gezocht worden in het feit dat de compa gniesvoorschriften meer voor het kader, de overige meer voor de officieren moeten dienen. Op het verschil dat daaruit noodzakelijk moest voortvloeien, werd reeds vroeger gewezen. Doch er is meer. Als C. C. voert de officier feitelijk het eerste zelfstandige commando in het gevecht, als C. C. heeft hij het kleinste onderdeel te bevelen waarbij van troepenleiding sprake kan zijn, als C. C. krijgt hij voor het eerst (behoudens enkele uitzonderingen) opdrachten wier richtige uitvoering van grooten invloed kan zijn op

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 41