M v, 413 V| V, J 8.5 Totaal kon gerekend worden: op IS.5 treffers en op 4 ricochettreffersverkregen 35 °/0 directe en 5.5 °/0 ricochettreffers. Door de bijgevoegde gedeelten der schijven werd hiervan opgevangen bijna 6 °/0 directe treffers en bijna 2 ricochettreffers. Zoowel bij deze als bij de vorige gezamenlijke vuuroefening, bleek de groote rechtsche afwijking tengevolge der derivatie. Bij het vuren toch der linkerrotten werden in het linkergedeelte der voorste schijf zeer weinig treffers gevonden (zie boven), in het rechtergedeelte daarentegen veel (deze laatste moesten echter buiten beschouwing blijven). In het rechtergedeelte der achterste schijf werden eveneens 2 en ruim 3 maal meer treffers door de linkervleugelrotten verkregen, dan door de rechtervleugelrotten in het linkergedeelte daarvan gemaakt werden. Uit deze voorbeelden ziet men dat een beduidend procent treffers niet wordt opgevangen door, bij het opstellen der schijven, diepe doelen voorstellende, geen rekening te houden met de frontbreedte van den vurenden troep en met de treffers, welke in derechter vleugels der, achter de voorste schijf (afdeeling of rot) geplaatste, afdeelingen of rotten door de tegenovergestelde vleugels van den vurenden troep gemaakt zouden kunnen worden. De door mij toe gepaste wijze is echter weinig aan te bevelen, zij is zeer omslachtig en bovendien in strijd met 118 van het schietvoorschrift (2e alinea laatste 5 regels). Men zoude echter het diepe doel door één schijf (rij groepsschijven) kunnen voorstellen, doch men stuit daarbij weer op in het midden (2.5 M. breedte) 9 verkregen 17.8 in de rechterflank. 0 75 id. V2 bijna 1.7 in de linkerflank id. 0.3 in den rechterbeneden driehoek. 1.7 in den linkerbeneden driehoek 0.3 Ricochettreffers in de voor h ste schijf van 2.5 M. breedte, ruim 3 °/o verkregen 3.6 In de achterste schijf In het midden van 2.5 M. 12 rechteraanhangsel 11 bijna 3 O linker

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 424