414 het bezwaar, dat schijven hooger dan 1.6 M. niet voorradig zijn en waren deze er dat men de schutters op een hooger doel zou laten vuren, dan in de werkelijkheid voorkomt. Toch kan men zonder noemenswaardige onnauwkeurigheden in sommige gevallen van deze methode gebruik maken, b.v. Een open sectiecolonne in knielende houding kan tot 275 M. (en kleinere afstanden) worden voorgesteld door 3 groepsschijven van 1.6 M. en lager. Een gesloten sectiecolonne in knielende houding wordt op dezelfde wijze voorgesteld tot 575 M. Een open sectiecolonne in liggende houding wordt tot 450 M. door 3 groepsschijven van 1.6 M. en tot 300 M. door schijven van 1.1 M. voorgesteld. Een gesloten sectiecolonne in liggende houding wordt tot zelfs boven 900 M. voorgesteld door 3 groepsschijven van 1.6 M. en tot 650 M. door schijven van 1.1 M. (1) Aangezien volgens 124 van het schietvoorschrift, slechts bij uit zondering gevuurd zal worden door afdeelingen sterker dan één sectie, zullen, wanneer bovenstaande doelen in front worden beschoten door eene afdeeling van 12 M. of minder breedte, geen treffers in de flanken der achterste 3 sectiën kunnen voorkomen, en de schijf vele treffers opvangen, welke in het werkelijke doel gemaakt zouden worden. (2) Op die schijf (rij groepsschijven) behoeft dan alleen een horizontale streep getrokken te worden, aangevende de vluchthoogte van de baan op dien afstand (plaats van de schijf), welke op den afstand, waar de laatste afdeeling geplaatst is, een vluchthoogte heeft gelijk aan de hoogte dier afdeeling boven de vizierlijn. B. v. een gesloten sectiecolonne in knielende houding wordt op 525 M. beschoten door eene afdeeling in knielende houding sterk 18 rotten. Frontbreedte van den vurenden troep 18X0.65 0.1 H. (1) Bij deze opgaven is aangenomen, dat in knielende houding gevuurd wordt; in staande houding vurende, zullen de opgegeven afstanden eenigszins kleiner worden, (2) In de bovenhoeken der schijf zal een enkele treffer kunnen worden opgevan gen, die de colonne niet zou raken; bijv. een raakscliot van den linkervleugelman van den vurenden troep in den rechterbovenhoek der schijf. Deze onnauwkeurigheid is te verhelpen, door de schjjven op te stellen, zooals hierachter voor staande doelen gezegd wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 425