31 het gevecht, als C. C. eindelijk draagt hij de eerste verantwoording voor de opleiding van een onderdeel, dat in onze Indische oorlogen kan geroepen worden om dagen lang zelfstandig op te treden. Geen wonder dan ook dat de oefening van de compagnie kan beschouwd worden als basis van de oefening van geheel de infanterie Van het hoogste belang voor de bevelvoering in het hoofdwapen is het daarbij, dat de opleiding van alle compagnieën door hun comman danten volgens één vast systeem geschiedt, en dit belang geldt vooral voor een leger als het onze, dat gebukt gaat onder eene aanhoudende verwisseling van chefs. Dat belang geldt voor bataljons-en voor compagniescommandanten beiden voor de eersten omdat zij dan meer waarborgen hebben dat een compagnie, die heden volkomen geschikt was voor haar taak in de hand van den eenen, morgen niet veel aan waarde vermindert in de hand van den anderen; voor de laatsten opdat zij de eene compagnie afgevende, een andere geheel op dezelfde wijze geoefende compagnie terug bekomen. De oefening van de compagnie nu omvat de oefening van de manschappen en het kader, de compagniescommandant staat daar boven. De laatste leidt de compagnie, neemt de besluiten, geefc de bevelen; manschappen en kader voeren ze uit. Of nu de soldaat, de onderofficier en tot op zekere hoogte zelfs de luitenant, daarbij in de compagnie of het bataljon of de brigade vecht, blijft voor hen gelijk. Hun plichten blijven dezelfde en worden door hen uitgevoerd of op commando, of op een kort mondeling bevel dat zóó weinig omvat, dat het imperatief kan gegeven worden. Bij die uitvoering zijn ze eerstens beperkt binnen enge grenzen yan terrein, tweedens binnen enge grenzen van krachten, derdens aange wezen op enkele eenvoudige hulpmiddelen. De voornaamste bemoeiingen van het kader beperken zich dan ook tot het handhaven van orde en verband, tot het aannemen van de geschiktste opstelling van een groep of sectie, het op de be3te wijze doorloopeu van een gedeelte terrein en het doen afgeven van de vuursoort, die de meeste uitwerking belooft Doch dit alles verrichten zij op commando, eu onder welke omstan digheden de compagnie nu ook strijdt, voor het kader en de manschap pen brengt dit geen verandering in de uitvoering van het verspreiden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 42