421 vijand dergelijke doelen onder vuur zullen krijgen - hebben boven genoemde oefeningen echter het voordeel ons ook practisch te leereu, welke onze minst kwetsbare opstellingen zijn. (1) J. F. Th. Veeren. MakassarSeptember 1893. (1) Zie hierover het Journal des Sciences militaircs, Mei 1892. „Des formations a prendre pour marcher sous le feu de l'artillerie ou de l'infanterie." Schrjjver beveelt daarbij o. a. aan om in de eerste linie te marcheeren met halve sectiën nit de flank en deze (gelidsgewijze) naar beide zijden te laten opmarcheeren, zoodra het vuur geopend moet worden. Onze reglementen en voorschriften laten den fiankvorm in de eerste linie niet toe; vergelijk 27 v/h. voorschrift v/h. gevecht en 199 t/m. 202 Recrutenschool. Deze is echter mijns inziens wel aan te bevelen. Bij het formeeren der gesloten groepen, zouden deze op een ouderlingen afstand van één groep 8 passen uit de flank kunnen marcheeren en eerst moeten opmar cheeren (naar een zijde), zoodra het vuur geopend moet worden. Behalve mindere kwetsbaarheid (voor ons geweer op 500 M. van die van den frontvorm), heeft deze vorm ook het voordeel van grootere beweegbaarheid, vooral daar, waar men zich door bedekt terrein een weg banen moet. 36 v/h. voorschrift voor het gevecht (gesloten orde met tusschenruimten), verbiedt den fiankvorm in de voorste linie niet- doch met sectiën vind ik dezen niet aan te bevelen, wegens mindere beweegbaarheid' langeren tijdduur om tot vuren gereed te zijn en grootere kwetsbaarheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 432