427 wraak over eene kort te voren ondergane ruwe of onrechtvaardige behandeling, veroordeeld zoude worden wegens moord, althans wan neer voorbedachten rade of geleiderlage bewezen is, is mij bekend. Ik heb evenwel niet van doodschieten gesproken, maar, juist om de quaestie moord, feitelijke insubordinatie, te vermijden, met voordacht de uitdrukking ,,een kogel door het lichaam „jagen gebruikt. Ik dacht, hierbij aan hetgeen eenigen tijd geleden te Lam- djamoe is gebeurd, waar een fuselier zijn detaehementscornman- dant door den voet schoot, tengevolge waarvan deze voor den verderen dienst werd afgekeurd. De onbekende schrijver houde mij ten goede, dat ik hem de op merking maak, dat wanneer men iets wil critiseeren, men beginnen moet met goed te lezen. Schrijver heeft mij hier verkeerd begrepen. De bedoeling was om ook het trekken van de vuur- en blanke wapens, die niet door het Gouvernement in bruikleen zijn afgestaan, doch die geheel als zoodanig gebruikt worden, onder art. 100 te brengen. Zoo vindt men in het reglement voor het korps marechaussee, dat deze o. a. bewapend zijn met een klewang en kris ter keuze. Deze wapens moet de marechaussee zich zelf aanschaffen en vallen dus niet onder het begrip „geweer" zooals dit steeds wordt opgevat. Ook de adjudanten-onderofficier en de officieren moeten zichzelf een zijdgeweer aanschaffen, (de laatsten ook een revolver) zoodat zij nimmer het „geweer" zouden kunnen trekken zooals art. 100 dit bedoelt. Zelfs al wilde men bovengenoemde wapens als „geweer" beschouwen, dan zoude men dit toch zeker niet kunnen doen met het wapen, dat de officier of adjudant-onderofficier te velde gewoonlijk in de plaats van de on bruikbare infanteriesabel stelt, (meestal de zoogenaamde vechtsabel of klewang, bij patrouilles in de nabijheid van den vijand wel eens een Beaumont- of jachtgeweer; enkelen gebruiken zelfs wel eens do lans). Overige militairen zijn te velde somtijds anders bewapend dan in het garnizoen. Zoo zal een cavalerist, die zijn sabel breekt of verliest, zeker niet met de handen over elkaar gaau zitten, maar dit wapen vervangen door klewang, piek of wat hij maar kan vinden, en zal een infan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 438