447 kassaren (voor zoover men nog goede representanten van dit laatste ras ziet) is evenwel wat bouw van den hals aangaat niet misdeeld te noemen. Dat men in Europa rijpaarden kan zien met heerlijk langen hals zal wel zijn grond vinden in de omstandigheid, dat bij de vere deling en vorming van rassen, bestemd voor dienst onder den ruiter, het Engelsch volbloed zulk een belangrijke rol heeft gespeeld en nog speelt en bij geen ras ter wereld vindt men den hals over het algemeen zoolang als bij de thorough breds. Dit is zeer natuurlijk, in aanmei- king genomen de wijze van gebruik sinds eeuwen, de voorbereiding voor de wedrennen, waarbij ter bereiking van het doel, immers snelheid, een lange hals een onontbeerlijk vereischte is. En een paard wordt wat men er door het eenzijdig gebruik van tracht te maken; in het algemeen wijzigt zich al wat leeft in de natuur naar gelang van de behoefte door het gebruik of de leefwijze aangegeven of wel het gaat onder; niet in dien zin, dat wanneer ik met een paard dat een korten hals heeft van zijn jeugd af wil trachten te rennen dit dier op zijn ouden dag een hals zal hebben die in centimeters langer is! Maar wanneer ik geslachten achtereen paarden bezig voor den zooveel mogelijk gestrekten gang, dan zal de richting van den hals het eerst en gelei delijk ook de absolute lengte een wijziging ondergaan. Een andere reden tot verklaring is de teeltkeus. Een lange hals, een criterium zijnde voor een paard met een snellen galop, is het duidelijk dat waar men de snelste paarden voor de fokkerij bestemde, dit tevens waren die, met de langste halzen. Wanneer men zich een oogenblik herinnert dat de armwerveltepelspier aan het hoofd beginnende aan den opper arm eindigt en dus langs den geheelen hals loopt en dan daarbij tevens bedenkt van hoeveel beteekenis deze machtige spier is voor de beweging van het voorbeen, vooral wat vuiïïit& van beweging betieft, dan verdwijnt alle, wellicht aanvankelijk bestaande, bevreemding aan gaande het nauwe verband tusschen lengte van hals en snelheid. Behalve dit zijn er echter nog andere motieven voor genoemd verband, zetelende in de zwaarteverdeeling en in verlegging van het zwaartepunt. Is een lange hals het nee plus ultra voor een rijpaard, omgekeerd stempelt een zeer korte hals een paard tot een onmogelijk individu als zoodanig, tot iets dat het nooit verder kan brengen dan de nederige rol van transportmiddel, van draagdier voor levend gewicht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 458