448 Sprekende van de beteekenis voor de heerschappij over het paard, van den hals zegt Pierre (Marchands de cheval et marchands de chevaux)„Si la tete du cheval est ce qu'on peut appeler la boussole du cavalier, 1' encolure en est bien certainement le gouvernail." Herinnert men zich de beschouwingen over het zwaartepunt, de over weging dat door het overwicht van hoofd en hals het zwaartepunt zooveel verder naar voren ligt dan op het midden der lengte van den romp, voorts de beweeglijkheid van deu hals in alle richtingenwanneer men bedenkt dat wijzigingen in den gang, verandering van richting, verzet door slaan, bokken, steigeren, doorgaan, keeren, niet denkbaar is zonder aanzienlijke medewerking van den hals, en eindelijk welke enorme verandering de hals moet ondergaan om van een paard gelijk het uit de hand van de natuur komt, een rijpaard te maken, een werkelijk afgericht paard, dan is de groote beteekenis van den hals en van de individueele verschillen daarin, dunkt mij, volstrekt niet duister. De hals alléén kan daarom een paard tot rijpaard stempelen of het daartoe volkomen ongeschikt makennatuurlijk is een paard met een uitstekenden hals en een afdoend gebrek aan een lidmaat, om maar iets te noemen, niets waard, maar het is een type rijpaard en heeft bv. een criterium in zich dat het geschikt maakt voor de productie van rijpaarden, terwijl een paard dat overigens zeer goede hoedanigheden en lijnen vertoont, als rijpaard toch voor dien dienst be paald ongeschikt wordt door een te korten hals. Gelukkig komen zulke misbouwde dieren, welke bij ons de begeerte doen „ontstaan" naar verwisselstukken voor paarden, niet dikwijls voor, ofschoon zij denkbaar zijn in landen, waar zooals in Indië, weinig ontwikkeling bestaat op het gebied van hippologie en waar bij de fokkerij door de Inlandsehe volken, van oordeelkundige teeltkeus wel niet veel sprake zal zijn, maar aan den anderen kant is het type over het geheel in Indië vrij homogeen, wijl er van voortbrengen voor een bepaald doel, gelijk dat in Europa geschiedt, ook geen sprake is. Bij kruising van zeer in vorm uitéénloopende rassen, komt de dis harmonie bij de progenituur het gemakkelijkst voor en dat is dan ook een gewaagd ondernemen bij de fokkerij. Een paard met een langen hals zal gemakkelijk en vlug africhten

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 459